ČLÁNKY Technologie Zebrování

Zebrování Tisk Email
Napsal uživatel Karel Jiruš   
Sobota, 16 Květen 2009 18:58

Zebrování se stalo po uveřejnění seriálu Walta WRIGHTA přeloženém Ivanem Černým v Moderním včelaři pojmem. V seriálu jde především o velmi zajímavý pohled na chování včelstva v době jarního rozvoje a metodě, jak předejít rojení.

Na vlastním zebrování není nic nového a používalo se k rozšiřování v úlech dávno. Nové je jen slovo, které naznačuje, že se střídají světlé a tmavé pruhy – dílo. V případě nízkých nástavků je možné zebrovat s celými nástavky a prokládat je nástavky mezistěn. V případě vyšších nástavků je ochota včel přecházet na mezistěny menší a někdy se raději vyrojí, i když mají dost prostoru pod sebou. Nadstavovat nástavky mezistěn nad plodové těleso může na jaře přinést podobné problémy včetně rizika prochladnutí plodu u velmi slabých včelstev. Zvláště pokud začínáme a máme málo díla, je prokládání mezistěn mezi plodové těleso jednou z možností jak urychlit stavbu.

 

Svůj postup jsem před pár lety popsal zde,ale jak tak vzpomínám, bylo “zebrování” za mým prvním rekordním výnosem hned první včelařskou sezonu. To jsem polovinu plodiště přendal do medníku nad sebe a doplnil soušemi a mezistěnami. Protože byly bodavé a já nebyl schopen najít matku, tak jsem tento postup ještě dvakrát zopakoval a nedával mřížku. Při následujících rozšiřováních jsem rámky prokládal mezistěnami.

 

Zimuji většinou ve třech nástavcích 24cm. Horní nástavek bývá na podzim plný zásob. Med a cukr.

Na jaře, v době kdy začínají kvést pampelišky a včely zaplodovaly prostřední nástavek, přichází Brutální Nikita a přináší nástavek plný mezistěn, stavebních rámků a panenského voští. Nástavek klade vedle a uvolňuje jeho střed.

 

 

Horní nástavek (3) odkládám. Pokud je vše jak má být, je plný zásob a v dolní části je polokoule plodu.

Z prostředního nástavku (2) vyndavám prostřední plásty a vkládám je doprostřed přidávaného čtvrtého.

Z nejspodnějšího, kde je většinou nedostavěné dílo po loňsku, protože slouží jako expanzní prostor, beru dva vhodné plásty a ohraničuji jimi plodové jádro ve (4). Jejich místo nahradím mezistěnami, nebo stavebními rámky.

 

 

Přinesený nástavek s plodovým jádrem jako topným tělesem pokládám na 1. V jedničce plod nebývá. Matce se nechce přecházet dolů na světlé dílo a proto vlastně tento zákrok dělám. Nad 1 pokládám původně druhý nástavek ve kterém jsem vytvořil ZEBRU střídáním starších a nových plástů Logicky rámky s plodem umisťuji do středu nad topné těleso. Vracím nástavek (3) a těším se až jej vytočím. Kupodivu z něj vytáčím většinou nezkrystalizovaný med. Ojediněle některé plásty musím vracet oddělkům, protože nejdou vytočit.

 

 

 

Protože jsem optimista, pokládám hned, nebo při příští cestě ke včelám pátý nástavek se soušemi pro snůšku. Kdysi jsem v souladu s knihami věřil, že včely nebudou nad zavíčkované zásoby ukládat čerstvou sladinu a prázdné nástavky jsem podstavoval. Později jsem zlenivěl, včely zůstaly pilné a zásoby ukládají nad zavíčkovaný nástavek.

Po prvním, nebo někdy taky jediném medobraní vytáčím 5 a 3. Včely málokdy kladou v 1. Pokud ano, tak pod ní v průběhu sezony a chovu matek pokládám další s mezistěnami, rozbitými světlými soušemi z vytáčení - vlastně stavební rámek a mezistěnami. Nemám ambice, aby jej včely zakladly, je to expanzní prostor. Včely zde v horní části staví a zanáší jej částečně pylem. Šest nástavků 24cm je většinou maximum, ojediněle včely obsednou sedm nástavků. Při chovu matek a dalších manipulacích vyměňuji plásty za další mezistěny.

Domnívám se, že včely jsou schopny vystavět bez problémů dva nástavky standardních rámků. Mým rekordmanem je oddělek vyzimovaný v jednom nástavku Langstroth výšky 24cm, který nad sebou vystavěl a zanesl 5 nástavků. K plodování mu vystačil ten nejspodnější a trubčina v podmetu. Matka neměla potřebu přejít na 2. nástavek pod mřížkou a při přípravě ke krmení jsem jej také vytočil. Stejně jako včelstvo popsané v úvodu, bylo velmi bodavé a v tomto případě včely samy provedly v srpnu ticho výměnu. Už tak nebodaly, ale svůj výkon už nezopakovaly. To bych jim bodání rád odpustil.