AKCE PROBĚHLÉ VMS Setkání uživatelů Varroa Monitoring Systemu

Setkání uživatelů Varroa Monitoring Systemu PDF Tisk Email
Napsal uživatel Ing. Jaroslav Prýmas   
Pátek, 19 Únor 2010 17:44

II. celostátní setkání uživatelů Varroa Monitoring Systemu (VMS) se letos konalo v náhradním termínu. Původní termín překazila nepřízeň počasí. V náhradním termínu se již podařilo přijet návštěvníkům i ze vzdálenějších koutů. Velmi rádi uvítali pořadatelé také návštěvníky ze Slovenska.

 

 

Program setkání uživatelů VMS v Brně byl doslova nabitý. Od časných dopoledních hodin se střídalo téměř 20 přednášejících se svými příspěvky – ať už byli z řad „amatérských“ účastníků monitoringu nebo odborníků přes šlechtění včel.

 

Všichni se shodli na tom, že sledování spadu roztočů na podložce má obrovský význam, ať už z hlediska časování léčebných zásahů do včelstev, tak v souvislosti s hledáním varroatolerantních včel, což bude asi jediná možnost, jak vzdorovat napadení kleštíka včelího (Varroa destructor).

 

Pravidelní zadavači spadů byli oceněni od Pracovní společnosti nástavkových včelařů věcným dárkem v podobě mikroskopu, takže budou moci svou „zálibu“ rozvíjet např. pořízením fotografií z tohoto mikroskopu.

 

Brzy bude spuštěna nová, mnohem dokonalejší verze VMS. Vedení PSNV děkuje všem, kteří dorazili, za aktivní přístup a zapojení do diskuse.


Další informace o tom, co probíhalo na setkání, přinese Moderní včelař č. 2.

 

 

V Brně se sešla téměř stovka uživatelů VMS a jen málo jich přijelo s prázdnou – buď přivezli příspěvek, námět do diskuse nebo nějaký včelařský zlepšovák

Obr. 1 - V Brně se sešla téměř stovka uživatelů VMS a jen málo jich přijelo s prázdnou – buď přivezli příspěvek, námět do diskuse nebo nějaký včelařský zlepšovák


 

Poprvé byl představen také Moderní včelař v nové grafické úpravě a celý v barvě

Obr. 2 - Poprvé byl představen také Moderní včelař v nové grafické úpravě a celý v barvě

 

Programátor Milan Čáp představil přítomným zcela novou verzi VMS

Obr. 3 - Programátor Milan Čáp představil přítomným zcela novou verzi VMS. Je zde možné sledovat a zapisovat spady po jednotlivých včelstvech, jednotlivá data je možné sdílet podle libosti - buď všem nebo pouze vybraným uživatelům, velké zlepšení zaznamenala také mapa.

 

Šlechtitel Květoslav Čermák

Obr. 4 - Šlechtitel Květoslav Čermák opravdu nemusí nikoho ze skupiny monitorujících včelařů přesvědčovat, že šlechtění na varroatoleranci má smysl. Jeho přednáška byla o tom, jak se dá varroatolerance měřit a co jsou hlavní znaky varroatolerantních včel

 

Josef Kala byl přítomen i přesto, že fyzicky nemohl ze zdravotních důvodů dorazit

Obr. 5 - Josef Kala byl přítomen i přesto, že fyzicky nemohl ze zdravotních důvodů dorazit. Jeho jednoduchý návrh podstavce pod úl proti vniknutí mravenců na podložku vzbudil ohlas (popis a návod je zde)

Aktualizováno Neděle, 05 Prosinec 2010 11:53