AKCE PROBĚHLÉ PSNV PSNV vydala Zápisník moderního včelaře

PSNV vydala Zápisník moderního včelaře Tisk Email
Napsal uživatel redakce   
Pátek, 26 Březen 2010 13:13

Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, o.s., na právě skončeném veletrhu TechAgro poprvé představila nový produkt: "Zápisník moderního včelaře". Jde o dvojí pomůcku, která slouží primárně pro celoroční monitoring zdravotního stavu včelstev. Více informací přineseme během několika dnů.

 

Stánek byl plný zajímavých nápadů

 

Na Velké včelařské výstavě v Brně při veletrhu Techagro přišla PSNV-CZ opět se zajímavou novinkou – Zápisníkem moderního včelaře. Jde o dvojí pomůcku.


První funkcí zápisníku je to, že se lze podle hodnot denních spadů a podle navržených hraničních hodnot rozhodnout, která včelstva je lépe ještě v hlavní sezóně ošetřit některým z prostředků pro tlumení varroózy. Na druhé straně je možné nevystavovat evidentně včelstva bez varroózy působení akaricidů.


Druhou a velmi důležitou funkcí je grafické znázornění rychlosti růstu spadu, resp. porovnat hodnotu denní reprodukce kleštíka ve včelstvech. Je tak možné pozorovat případné rozdíly v rychlosti růstu populace roztočů v jednotlivých včelstvech. Včelstva, která se sama dovedou přirozeně tlaku roztočů bránit označujeme jako varroatolerantní - rychlost růstu populace v grafu je pomalejší.


Právě taková včelstva by měl každý včelař na své včelnici rozchovávat a naopak z chovu vyřazovat včelstva, která znaky varroatolerance nevykazují.


Při tvorbě zápisníku se autorský tým pod vedením Ing. Pavla Holuba řídil následujícím výrokem:

Nejste-li součástí genetického řešení šlechtění tolerantních včel, pak jste součást problému. Kdykoliv umožníte trubcům nebo roji odletět ze včelstva, které děkuje za své přežití aplikaci akaricidů, potom překážíte přírodnímu procesu vývoje varroatolerantní včely.“

                                                                                    Randy OliverVšem členům PSNV-CZ, kteří budou mít uhrazeny členské příspěvky do doby rozeslání druhého čísla časopisu Moderní včelař a všem aktivním přispěvovatelům VMS bude zápisník zaslán zdarma. Ostatní zájemci si mohou jednotlivě nebo hromadně objednat zápisník v kanceláři PSNV nebo na emailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Cena je dotována, zápisník vyjde na 40,- Kč.


Věříme, že zápisník bude užitečnou pomůckou pro všechny z Vás, kterým není lhostejný zdravotní stav včelstev. Níže si můžete stáhnou předtiskové podklady Zápisníku moderního včelaře.


tým autorů zápisníku – Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript


 

 

 

 

Titulní stránka
Návod k použití - 2. strana
Samotný formulář (50 listů)
 Barevné provedení formuláře (zadní strana)

 

 

 

 

Stánek byl obvykle obležen jak začínajícími, tak i zkušenými včelaři

Obr. 2 - Stánek byl obvykle obležen jak začínajícími, tak i zkušenými včelaři. Na četné dotazy odpovídali vystavovatelé tak poctivě, že někteří ztratili ve čtvrtek hlas. Plno zde bylo zejména v neděli, kdy byla tlačenice největši. Velký zájem byl o moderní nástavkové úly s půdorysem Langstroth, jejichž výrobci se kolem PSNV-CZ sdružují. Vždyť PSNV vznikla právě za účelem propagace těchto světově nejrozšířenějších úlů. Ty si poslední dobou také u nás získávají stále větší oblibu a stávají se významným včelařským standardem.

 

Každá volná chvíle byla využita k rolování kalendářů

Obr. 3 - Naopak nejvolnějším dne z celého týdne bylo pondělí. Každá volná chvíle byla využita k rolování již tradičně vydávaných kalendářů PSNV, o které je velký zájem. Jde nejen o užitečnou pomůcku, do které si včelaři ve včelínech zapisují potřebné informace, ale inzeráty jsou zdrojem informací o dodavatelích včelařských potřeb a odběratelích včelích produktů.