PORADNA PRO ZAČÍNAJÍCÍ TÉMATA Přemetení včelstva na mezistěny

Přemetení včelstva na mezistěny PDF Tisk Email
Napsal uživatel MVDr. Zdeněk Klíma   
Úterý, 04 Květen 2010 19:08

 

Tento úkon může být prováděn z nejrůznějších důvodů, nejčastěji je to:

  • změna rámkové míry (převod včelstva do nového úlu)

  • nedostatek hotového díla (postavených plástů) na stanovišti

  • radikální protirojové opatření

  • pro jisté přijetí nové matky včelstvem

  • tvorba oddělků (nejčastěji formou odsavače, bude popsáno v dalších návodech)


Tímto zásahem je včelstvo vystaveno situaci, kdy jsou mu ponechány pouze mezistěny. Existují i různé modifikace s ponecháním alespoň jedné souše atp. Popíši variantu přemetení pouze na mezistěny. Tento způsob má řadu výhod. Pokud máte včelstva ve starých úlech, která se k Vám z nějakých důvodů dostala a začínáte s chovem včel, je tato metoda ideální pro začátek chovu v nových úlech na novém díle (plástech). Z veterinárního hlediska i z hlediska zdravého rozumu, je předpokladem úspěšného chovu dobrá hygiena včelího díla, což je ve starých úlech zatížených možnými původci chorob velmi obtížné a tento ozdravný zásah je také doporučitelný u některých chorob včel, především moru včelího plodu, nosematózy, zvápenatění plodu i varroózy.

Pokud se včelstvu ponechají pouze mezistěny, začíná včelstvo se stavbou díla téměř okamžitě po přemetení a se stavbou neotálí jako v případě přidání souší. Při přemetání včelstva samozřejmě budete přemýšlet kam s původními plásty, které včely obsedaly ve starém úle. Je více variant jejich zužitkování. Pokud přecházíte na jinou rámkovou míru, na jinou technologii chovu a nehodláte mít na stanovišti současně oba systémy (nový a starý) a zejména pokud převádíte včely ze starých úlů je nejlépe všechny plásty včetně plodových zničit spálením. Někomu možná bude připadat tato rada příliš radikální až brutální, ale v případě starých černým plástů z budečáku (klasické dvouprostorové zadem přístupné úly) je to nejlepší, co můžete pro včelstvo udělat – zbavit ho starých zdravotních zátěží (infekčního tlaku starého díla). Opravdu nemá cenu začínat v novém úle se starými plásty a přenášet si zárodky onemocnění ve větší míře, než je nezbytně nutné do nového úlového prostředí. Ozdravný účinek má i samotné přerušení plodování.

V ostatních případech je samozřejmě na místě účelné použití jak plástů se zásobami tak plástů s plodem různého stáří, především pro tvorbu oddělků, posílení včelstev či získání souší pro ostatní včelstva.

Tento zákrok je možno provádět za různým účelem nejlépe od začátku května do konce června. Možné je za určitých okolností zdárně proveditelné přemetení i v pozdějším termínu.

 

Přemetení v obrázcích krok za krokem

 

obrázek 1

Obr. 1 - Pravé krajní včelstvo bude převedeno (přemeteno) na mezistěny. Včelstvo se nachází ve 3 nástavcích rámkové míry 39x24, plně obsedá dva nástavky, má 6 rámků s plodem. Důvodem přemetení je převod včelstva do nového úlu na jinou rámkovou míru.

 

 

 

obrázek 2

Obr. 2 - Připravíme si předem vše potřebné. Budeme potřebovat rámky s mezistěnami v nástavcích – počet dle síly včelstva. Zde ze dvou nástavků 39x24 převod na 2 nástavky Langstroth 2/3 (44,8 x 15,9). Dále dno, nejlépe zasíťované, víko a pro zakrytí strůpku strůpkovou folii nebo podobný materiál. Jinak použijeme pomůcky používané při běžné práci se včelkami, kuřák nebo rosičku s vodou, rozpěrák, metličku na ometání včel. Při ometání doporučuji si vyčlenit dva prázdné nástavky, které poslouží jako „ohrádka“ při přemetání.

 

 

 

obrázek 3

Obr. 3 - Detail mezistěny

 

 

obrázek 4

Obr. 4 - Použité vybavení a pomůcky

 

 

obrázek 5

Obr. 5 - Přemetení je nejlépe provádět po skončení hlavní letové aktivity včel ve večerních hodinách, nejlépe, když práci končíme již mírně za šera. Včely se takto po provedení zásahu na večer rychleji uklidní.

 

 

obrázek 6

Obr. 6 - Na stejné místo postavíme nové úlové dno a potřebný počet nástavků.

 

 

Obrázek 7

Obr. 7

 

 

Obrázek 8

Obr. 8 - Na nástavky s mezistěnami postavíme dva prázdné nástavky, které vytvoří ohrádku pro smetané včelky.

 

 

Obrázek 9

Obr. 9 - Otevřeme včelstvo a bereme rámek po rámku. Rámky prohlížíme a hledáme matku.

 

 

Obrázek 10

Obr. 10 - Rámek vždy vyjmeme, prohlédneme a včely poté ometeme do nového úlu. Matku je velmi vhodné po nalezení umístit do vyjídací krabičky nebo klícky. Krabičku nebo klícku je poté dobré umístit mezi nástavky - včelstvo se kolem matky po přemetení semkne. Je však možno zákrok provést i tzv. natvrdo, tudíž bez hledání matky. U toho včelstva nebyla matka značena a nehledala se.

 

 

 

Obrázek 11

Obr. 11 - Metličkou opatrně postupně ometeme všechny včely ze všech rámků. Pracujeme opatrně, ale zároveň dostatečně svižně. Je dobré provést tento zákrok ne ve spěchu, ale rychle a efektivně. Ometené plásty bez včel si dáváme stranou, postaráme se o ně po skončení přemetání.

 

 

Obrázek 12

Obr. 12 - Pohled na přemetené včelstvo. Mnohé včely se snaží šplhat po stěnách nástavků vzhůru. Je vhodné i s pomocí rosičky, včelky po nějaké době smetáčkem především z rohů smést dolů.