Ostravská výstava 2010 skončila PDF Tisk Email
Napsal uživatel kolektiv vystavovatelů   
Pondělí, 13 Září 2010 19:53

Stavba stánku

Obr. 1 - V předvečer výstavy bylo nutné nachystat stánek. Ke stavbě pultů posloužilo celkem 48 nástavků Langstroth 2/3. Zbylé dovezené nástavky sloužily jako exponáty. Několik z nich dokonce u odvíčkovací linky, kterou vystavoval Cech profesionálních včelařů na vedlejším stánku. Bylo jich téměř šedesát a dovézt je v dodávce s dalším vybavením se podařilo jen díky jejich obdélníkovému půdorysu a systému skládání "do sebe".

 

Poslední přípravy

Obr. 2 - V pátek ráno před zahájením výstavy se připravovalo ještě to, na co se předchozí den zapomnělo či nestihlo připravit. Na nástavky jsou položeny desky a jutové plátno sjednotilo obvodový pult na stánku. Teď jen do stojánků založit jednotlivá čísla časopisu Moderní včelař. Pozorovací úl s 3 plásty nad sebou byl lákadlem nejen pro nevčelaře, ale i včelaři si rádi našli značenou matku.

 

Těsně před zahájením

Obr. 3 - První sobotní návštěvníci byli (ještě před oficiálním otevřením) zejména vystavovatelé z okolních stánků. Na úlové sestavě Langstroth s vysokým podmetem a s čepovanými nástavky z díly Ladislava Nerada je vystavena papírová krabice na oddělky, která byla stálým předmětem zájmu včelařů.

 

Včelařská kavárna

Obr. 4 - Stánek PSNV-CZ byl (jak bylo avizováno) pojat jako včelařská kavárna. Produktivní automat (vlevo) vyrobil za 3 dny přes 400 šálků kávy. Škoda jen, že zejména sobotní nápor, neumožnil obsloužit všechny návštěvníky. Vystavovatelé stihli často jen jednu ranní kávu před zahájením výstavy, pak už byli všichni v jednom kole.

 

Včelařská kavárna

Obr. 5 - Stánek PSNV-CZ navštívila a možnosti vypít si dobrou kávu slazenou medem využila celá řada významných hostů. Před devátou hodinou k nám v zavítali třeba i představitelé Cechu profesionálních včelařů

 

O odpařovače KM byl zájem

Obr. 6 - Jednatel Matela předvádí odpařovač KM společně s dávkovači med. Z obrázku je patrné, že to s věkem včelařů nemusí být tak kritické, jak se často uvádí. Mladý pár na snímku přijel ze Slovenska.

 

Autor úlu Slezan

Obr. 7 - Na stánek zavítal autor úlu Slezan Vítězslav Žídek (vlevo). O čem pak asi s Josefem Blinkou (vpravo) diskutují?

 

Zlatá medaile - Václav Kopecký

Obr. 8 - Stánek PSNV-CZ poctil návštěvou i novopečený držitel prestižního ocenění za kvalitu medu - včelař Václav Kopecký. Získání "Zlaté medaile" kladně ocenil za pár okamžiků po pořízení této fotografie i předseda ČSV - Mgr. Luděk Sojka, který přijal naše pozvání na přátelské posezení. Václav Kopecký současně vystavoval v sekci zlepšovatelů 2 své exponáty. Jedním bylo třírámkové krmítko Langstroth (2/3) s promyšleným způsobem doplňování zásob bez kontaktu se včelami.

 

Předseda PSNV - Zdeněk Klíma

Obr. 9 - Předseda PSNV-CZ, MVDr. Zdeněk Klíma představuje včelařům časopis Moderní včelař. Zásobník s nástěnnými kalendáři v pozadí (tvořen dvěma nástavky) je 10 minut po zahájení výstavy téměř prázdný.

 

3 generace Matelů

Obr. 10 - 3 generace Matelů: děda Leopold vysvětluje včelařům funkci Formistopu, táta Lukáš vítá hosty na stánku, syn Lumír vše hodnotí z nadhledu

 

Zájezd středočechů

Obr. 11 - Petr Písařík, který zařizoval autobusový zájezd ze středních Čech, přivezl na výstavu čepice PSNV 

 

Ruční zdobení medových perníčků

Obr. 12 -  Zdobení perníčků zaujalo především ženy včelařů. Vlevo na snímku je další významný host stánku - RNDr. Václav Švamberk, který je autorem seriálu o rostlinách na poslední straně časopisu Včelařství.

 

Ruční zdobení medových perníčků

Obr. 13 - Mapa ČR s místy výskytu perníkových chaloupek. Červené body označují místa, kde žije ještě ježibaba.

 

Ruční zdobení medových perníčků

Obr. 14 - Ještě jeden pohled na nádhernou ruční práci

 

Obr. 15 - Polský uniformovaný návštěvník chtěl získat perníkovou chaloupku pro blížící se slavnost ve svém kraji. Nepřemluvil nás.

 

I nevčelaři si přišli na své

Obr. 16 - Na včelařské výstavě si na své přišli i nevčelaři, kteří zde hledali včelí produkty a výrobky z nich.

 

První seznamování s úlem

Obr. 17 - Holčička se seznamuje s vynálezy LLL. V úlové otázce už má jasno.

 

Firma NOVO

Obr. 18 - Firma NOVO předváděla medomety s vodorovnou osou otáčení. Část stánku sdílela s PSNV. Další vybavení (odvíčkování, lis) předváděla v rámci expozice Cechu profesionálních včelařů.

 

Zlepšovatelská sekce – odvíčkovač plástů – včelař Dlouhý

Obr. 19 - Zlepšovatelská sekce – odvíčkovač plástů – včelař Dlouhý

 

Zlepšovatelská sekce – zvedák nástavků

Obr. 20 - Zlepšovatelská sekce – zvedák nástavků

 

Zlepšovatelská sekce – souprava na zpracování starých souší

Obr. 21 - Zlepšovatelská sekce – souprava na zpracování starých souší

 

Zlepšovatelská sekce – souprava na zpracování starých souší

Obr. 22 - Zlepšovatelská sekce – souprava na zpracování starých souší

 

Zlepšovatelská sekce – sluneční tavidlo na celé rámky – Anna Novosadova

Obr. 23 - Zlepšovatelská sekce – sluneční tavidlo na celé rámky – Anna Novosádová

 

Zlepšovatelská sekce – plastová stropní krmítka

Obr. 24 - Zlepšovatelská sekce – plastová stropní krmítka

 

APIFARM - u Zelených stále plno

Obr. 25 - Na stánku u Zelených bylo stále plno. Nově vystavují pod označením APIFARM

 

Debata jihočeských a jihomoravských včelařů na stánku PSNV.

Obr. 26 - Debata jihočeských a jihomoravských včelařů na stánku PSNV. Samozřejmě se debatovalo o blížícím se sjezdu ČSV.

 

Ještě před otevřením

Obr. 27 - Fotit expozice bylo možné pouze před otevřením výstavy pro veřejnost před devátou hodinou. Nyní prázdné uličky byly po otevření plné včelařů.

 

Prodejci včelařského vybavení

Obr. 28 - Prodejci včelařského vybavení prezentovali a prodávali své zboží nejrůznějšího charakteru (kuřáky, medomety, chovatelské pomůcky, invertovaná včelí krmiva). Včelaři se tak mohli seznámit s řadou novinek.

 

Firma Břinek

Obr. 29 - Expozice fy Břinek byla nabitá sortimentem potřeb. (začínající včelař si tady neví rady)

 

Prezentace spolků

Obr. 30 - Vedle zlepšovatelů a komerčních firem zde měly prezentaci jak včelařské organizace Moravskoslezského kraje, tak i spolky z Polska a Slovenska. Zkrátka byla to výstava přesahující rámec Moravskoslezského kraje.