PROJEKTY COLOSS COLOSS 2015: Příprava studie v plném proudu, hledáme dobrovolníky

COLOSS 2015: Příprava studie v plném proudu, hledáme dobrovolníky PDF Tisk Email
Napsal uživatel Radek Kobza   
Pondělí, 16 Únor 2015 21:33

Na přelomu ledna a února 2015 odletěl Jiří Danihlík do dánské Kodaně. Nejdříve společně s kolegy z COLOSSu řešili úpravu dotazníku pro letošní studii úspěšnosti zimování včelstev. Následně se aktivně jako jediný český zástupce účastnil Nordic-Baltic Apicultural Research Symposium, vědecké konference severských apidologů a včelařů.

 

„Dvoudenní setkání kolegů z COLOSSu z celé Evropy přineslo podnětnou diskusi a vyústilo v dílčí změny v dotazníku, který bude v letošním roce použit opět napříč téměř celou Evropou. Podařilo se nám zapracovat některé podněty i od českých včelařů (definice slabého a uhynulého včelstva, obměna plástů atd.), některé otázky by tak měly být srozumitelnější. Nejpozději v polovině března bude připravena a spuštěna česká verze dotazníku,“ uvedl Jiří Danihlík z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, národní koordinátor COLOSSu v České republice.

 

Leták a prezentace COLOSS ke sdílení

Po pozitivních ohlasech na brněnském VMS setkání počátkem ledna tohoto roku Danihlík připravil power pointovou prezentaci pro propagaci na včelařských akcích. Je k dispozici na našem webu i na jeho osobních stránkách mojevcely.eu. K dispozici je i leták představující studii. Oba dva materiály jsou volně k šíření. Autor předem děkuje včelařům, kteří je vezmou na včelařská setkání, a pomohou tak propagovat dlouhodobou vědeckou studii hledající příčiny ztrát včelstev a odpovědi na otázky kolem zdravotního stavu včelstev a zimování u nás i v dalších státech Evropy. 

 

 

Hledáme pomocníky

Prioritním cílem v letošním roce je zvýšit počet vyplněných dotazníků. Nejen od včelařů evidujících úhyny, ale i od těch, kterým se podaří včelstva úspěšně vyzimovat. Data jsou důležitá od všech. Současně i od chovatelů, kteří třeba nemají přístup k internetu. Připravili jsme proto jednoduchý formulář, kde se mohou dobrovolní pomocníci zapsat a my jim v půlce března zašleme tištěné dotazníky. „Budeme rádi, pokud jej včelaři vezmou na setkání včelařů v jejich obci či okolí, a pomohou nám tak zvýšit počet odpovědí“, doplnil Danihlík. Zapojit se můžete zde

 

Podrobnější reportáže z obou severských akcí přinese Moderní včelař 2/2015.

 

Radek Kobza

 

 

Formulář ke stažení: ZDE 

 


Prezentace studie

Pro další šíření informace o plánované studii mezi další včelaře jsme připravili prezentaci, která ukazuje výsledky studie z minulého roku a zároveň představuje plány na rok 2015. Prezentace je volně k šíření a prezentování na včelařských akcích. 

Propagační prezentace je ke stažení v novější verzi Power Pointu, kvůli případným problémům se zobrazením je zde i starší verze. Tady si můžete stáhnout pdf, ovšem chybí v něm důležité poznámky, které se zobrazují pouze v ppt verzi.

Aktualizováno Pátek, 13 Březen 2015 09:52