ČLÁNKY Vzdělávání Olomoucká setkávání skončila úspěšně

Olomoucká setkávání skončila úspěšně PDF Tisk Email
Napsal uživatel Lubomír Bouda   
Pondělí, 13 Březen 2017 10:09

Cyklus přednášek pro včelaře i pro veřejnost Olomoucká včelařská setkávání 2016-2017 skončil pátou přednáškou 18. 2. 2017. Závěrečné téma Odolnost proti nemocem z hlediska šlechtění včel prezentoval Ing. Květoslav Čermák, CSc.

Pověděl nám o rozdílu životních podmínek včel v přírodě a u chovatele. Vysvětlil, jaké vlastnosti včel a jaké metody je potřeba užívat při sledování a hodnocení či při výběru včelstev vhodných k dalšímu šlechtění, význam čisticího instinktu na zvládání infekčních chorob, ale také fyziologické principy odolnosti včel. Co se týká šlechtění, seznámil posluchače s různými úspěšnými i neúspěšnými šlechtitelskými pokusy a jejich výsledky u nás i ve světě. Nicméně pokusy vyšlechtit varroatolerantní včelu zatím nejsou úspěšné.
 
Žádný z účastníků přednášky jistě nelitoval sobotního dopoledne, přednáška měla výbornou úroveň.

Přednáška Ing. Čermáka zakončila Olomoucká včelařská setkávání 2016/2017. Aby to účastníci neměli tak jednoduché a abychom my organizátoři ukojili svou zvědavost, na úvod přednášky dostal každý posluchač anketní lístek. Z odpovědí na otázky jsme získali spoustu užitečných informací.
O pořádání akcí podle výsledků dotazníku nejlépe informoval web PSNV. Facebook i časopis Moderní včelař za ním daleko zaostal. Některé posluchače na akci upozornil kamarád, e-Věstník, jednoho včelaře na přednášku dokonce poslala jeho přítelkyně.
Na dvě otázky odpověděli všichni dotázaní shodně. Všichni si přejí, aby OVS pokračovala dalším ročníkem a všem se líbily moderní a současně důstojné prostory Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.
Sobotní dopoledne zvítězilo nad návrhem organizovat příště přednášky ve všední den navečer v poměru 3:1, soboty většině vyhovují.
Příjemným zjištěním je ochota 13 dotázaných pomoci s organizováním dalšího ročníku nebo podobných akcí.
A co by se včelaři chtěli dozvědět v příštím ročníku? Zajímalo by je “něco” pro začátečníky, apiterapie, ekologie chovu včel, přirozený chov včel, chov matek, selekce a šlechtění, moderní trendy a novinky při léčení včel. Zajímala by také přednáška o marketingu prodeje medu a dalších včelích produktů, ale i o zpracování medu, pastování a výrobě medoviny.

Na závěr nesmí chybět informace, jak posluchači hodnotili jednotlivé lektory. Známkovalo se jako ve škole, nejlépe hodnoceným lektorem byl MVDr. Klíma se známkou 1,14. Celkový výsledek je více než potěšující, lektoři dostali vysvědčení s vyznamenáním a průměrem 1,29. Všem za jejich inspirativní přednášky děkujeme.


Aktualizováno Pondělí, 13 Březen 2017 10:16