Med roku 2017 PDF Tisk Email
Napsal uživatel redakce   
Úterý, 25 Červenec 2017 13:30

Tisková zpráva

24. července 2017

 

V brněnských Lužánkách se včelaři letos 16. - 17. září potřetí utkají v soutěži o titul Med roku. Akce organizovaná Pracovní společností nástavkových včelařů, z. s. (PSNV-CZ) je věnována jak veřejnosti, tak včelařům. Spojuje přiblížení oboru včelařství veřejnosti s odbornou včelařskou konferencí. Ale co naláká úplně každého,  to je možnost ochutnat medy z hor i nížin, lesů a luk, smíšené i druhové.

 

Soutěží se v kategoriích květové medy, medovicové medy, nejlepší design balení medu a hodnocení veřejností. Všechny soutěžní medy jsou během soutěže k ochutnání. „Minulý ročník byl doslova útok na moji linii,“ směje se Hanka Beranová, včelařka z Mělnicka. „U tmavých medů jsem strávila snad půl dne, dodnes vzpomínám na soutěžní vzorky 8 a 15, díky kterým jsem za víkend přibrala dvě kila.“

 

Zatímco včelaři budou nasávat informace během odborné mezinárodní konference na téma  „Krajina pro trvale udržitelný chov včel“, veřejnost a děti se dozvědí o životě včel a o různých druzích medů během řízených degustací. Ke zhlédnutí budou fascinující fotografie ze života včel a ke koupi med, medovina nebo kosmetika ze včelích produktů. Program celé akce je na www.medroku.cz.

 

Kromě přehlídky sladkých chutí je výstavní část také pastvou pro oko. K vidění budou různé barvy medu od světle zelenkavé přes zlatou až po asfaltově černou, tvary sklenic a inspirativní etikety: „Možná se dobré zboží prodává samo, ale obal, který zaujme a upoutá, taky udělá své. Kromě toho vypovídá i o vztahu včelaře k výsledkům práce jeho svěřenkyň,“ říká Lucie Válová z PSNV-CZ.

 

Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky a za finanční spoluúčasti Ministerstva zemědělství. Letošní účast v soutěži Med roku 2017 je pro všechny včelaře velice výhodná. Rozbory soutěžních vzorků zabezpečuje laboratoř SVÚ Olomouc, což je jedna ze dvou akreditovaných laboratoří v ČR. Každý, kdo se do medové soutěže přihlásí, obdrží osvědčení z této laboratoře, a to bez jakéhokoli poplatku. A navíc je vyšetření rozšířeno o aktivitu diastázy, jež nebývá součástí běžných rozborů.

 

Kontaktní osoby:

Radek Hykl, vedoucí projektu, tel.: 773 899 716, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Zdeňka Cutáková, organizátorka projektu, tel.: 733 779 021, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 

Poznámka pro editory:                                                         

Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, z. s., sdružuje více než 700 včelařů i zájemců o obor. Pro včelaře tu je od roku 2000. Za dobu svého působení pozitivně ovlivňuje obor včelařství v České republice a řady jejích členů i příznivců se rozrůstají. Prioritou spolku je od samého počátku propagace jednoduchých a udržitelných metod včelaření. To se projevuje tématy i přístupem lektorů na vzdělávacích akcích pořádaných spolkem a také při vydávání včelařského časopisu Moderní včelař.

 

www.medroku.cz

www.psnv.cz

www.modernivcelar.eu

 

 

 

 

Aktualizováno Úterý, 18 Prosinec 2018 18:42