VZDĚLÁVÁNÍ PROJEKT LŠNV Letní škola nástavkového včelaření 2007

Letní škola nástavkového včelaření 2007 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Ing. Petr Texl   
Sobota, 18 Srpen 2007 17:17

Ve dnech 24. až 27. května 2007 se konala IV. letní škola nástavkového včelaření v Bálkově Lhotě u Tábora. Již tradičně zázemí poskytl včelařský a truhlářský provoz Ladislava Nerada. Čtyřdenní akce se zúčastnilo téměř 40 zájemců o včelaření a výuku zabezpečovalo 13 lektorů.

Překvapila nás účast sedmi včelařek a tří manželských párů. Akci můžeme označit jako mezinárodní; kromě včelařů ze všech koutů ČR se akce zúčastnili i přátelé ze Slovenska. Kromě několika odborných přednášek pracovali včelaři ve skupinách nejen na včelnici a v truhlářské dílně, ale i v medárně a při sledování kvalitativních ukazatelů medu.

Jednoduché nástavkové včelaření

Přednáškovou formou a ukázkami výroby v truhlárně byli účastníci seznámeni s jednoduchým nástavkovým systémem na půdorysu Langstrothova úlu. Byly předvedeny všechny tři systémy: nízkonástavkový, vysokonástakový a kombinovaný tzv. systém Dadant. Toto teoretické poznání bylo důležité pro všechna praktická cvičení v následujících dnech, která probíhala na včelnici. Velice zaujala praktická ukázka impregnace všech úlových dílů máčením v parafínu při teplotě 160 °C. Kromě estetického zlepšení povrchu úlů včelaři ocenili i vyšší užitné hodnoty, jako zvýšenou odolnost proti vlhkosti a dezinfekční účinky.

Zdravá včelstva

Zdravotní otázka, prevence a tlumení včelích nemocí byly předmětem přednášky MVDr. Františka Rytíře. Kromě popisu včelích nemocí nás přednášející seznámil s metodikami a výsledky potírání moru včelího plodu na Táborsku a tlumení invaze roztoče Varroa destruktor. Včelaři na Táborsku mají velkou výhodu – MVDr. Rytíř byl nejen praktickým veterinářem, který měl obor včelařství mimo jiné na starost v rámci svého povolání, ale je i včelařem a včelařským odborníkem.

 

Kvalitní včelí produkty

Celé páteční dopoledne bylo věnováno kurzu získávání kvalitního medu. Med byl vytáčen v novém nerezovém medometu. Někteří účastníci viděli výkonný zvratný medomet v akci poprvé. Vzorky čerstvě vytočeného medu byly předány druhé skupině, která v improvizované laboratoři stanovovala refraktometricky obsah vody v medu a dále elektrickou vodivost. Každý účastník kurzu u svého vzorku stanovil obsah vody a med podle vodivosti zařadil do druhové skupiny. Samozřejmě se provádělo i organoleptické posuzování vzorků medů, a to nejen čerstvě vytočených.

I když organoleptické posuzování zní vědecky, jedná se o smyslové posuzování – degustaci. Posuzovala se barva, konzistence, tekutost (viskozita) a chuť. Tato praktická cvičení, kterým předcházela tématická přednáška, vedl Ing. Antonín Přidal, Ph.D.

Tvorba oddělků

Vytvořit vlastníma rukama oddělek a přidat do oddělku matečník patří již k tradičnímu rituálu letní nástavkové školy u Ladislava Nerada. Vše se provádí „naostro“ s živými včelami a zralými matečníky. Na žádost zdravě zvědavých včelařů se prováděl i kurz přelarvování a počátek odchovu matek ve startéru. Na konci letní školy si někteří odváželi domů takto založené otevřené matečníky – prostě jako normální včelařští mazáci.

Se stejným nástavkovým způsobem včelaření, ale v úlech typu Optimal, jsme se měli možnost seznámit na nedaleké včelnici v údolí řeky Lužnice. Kromě vlastní včelařiny jsme se od včelaře dozvěděli, kde koupit nové sklenice a nová víčka a hlavně jak výhodně prodávat med ze dvora i v množství téměř dvě tuny ročně.

Exkurze u včelařů na jihu Čech

Celá sobota byla věnována včelařskému putování. Nejprve jsme se zastavili v Novosedlech nad Nežárkou u včelaře Rudolfa Štíchy. Plánovaná byla exkurze v rodinné výrobně medoviny. Při ochutnávání lahodné medoviny jsme se dozvěděli, že přítel Štícha jako vedoucí včelařského provozu, byl spolutvůrcem tzv. Třeboňského úlu na míru 39 x 27,5 cm. V osmdesátých letech minulého století podnik obhospodařoval v těchto úlech přes 2500 včelstev. V současnosti přítel Štícha chová 25 včelstev v těchto úlech s propracovanou metodikou pro dvouprostorové uspořádání.

Další zastavení bylo u velkovčelaře Ing. Karla Šímy v Horní Pěně u Jindřichova Hradce. Včelař se mimo jiné specializuje na produkci mateří kašičky. Pro nás byly velmi užitečné informace o zásadních faktorech pro výběr vhodného stanoviště pro umístění úlů. Kvalita stanoviště dle včelaře rozhoduje z velké části na prosperitě celého provozu.

Odpoledne jsme se přesunuli do Novohradských hor. V historické kovárně v Nových Hradech jsme si prohlédli včelařskou expozici, včetně veřejného medobraní. Dále jsme měli možnost nakoupit včelařské pomůcky. V podvečer jsme se zastavili ve Strážkovicích u Českých Budějovic, kde jsme spolu s místními včelaři vyslechli velice zajímavou přednášku od Ing. Oldřicha Haragsima, CSc. „Producenti medovice“. Přednášející na závěr přidal několik obrázků a informací o nových poznatcích o včelím vajíčku.

 

Producenti „in natura“

Nedělní dopoledne bylo věnováno terénnímu kurzu, který vedl Ing. Haragsim. Kurz v terénu navazoval na teoretickou přednášku, kterou včelaři absolvovali předcházející den. Včelaři hledali, popisovali a fotografovali producenty medovice. Počasí přálo, producentů bylo nalezeno hodně a dle prognóz odborníka můžeme letos očekávat možná i hodně medovicového medu.

Včelařům se domů nechtělo

Celou školu ukončila přednáška včelařského farmáře a výrobce úlu Miroslava Zeleného. Shrnul včelařovy zásahy během včelařského roku v úlů typu Langstroth a odpověděl na mnoho dotazů. V poledne bylo plánované ukončení letní školy. Většina včelařů však se nemohla rozloučit a odtrhnout od včelařských odborníků a prezentovaného včelařského zařízení a odjížděli až v pozdních odpoledních hodinách.

Z reakcí účastníků školy lze usuzovat na to, že akce se velice vydařila. Navázalo se mnoho dobrých kontaktů mezi včelaři, začínající včelaři se seznámili s nejnovějšími trendy v oboru, včetně sledování ukazatelů kvality medu. Mnozí si osvojili práci v nástavkových úlech a určitě to bude mít pozitivní vliv při jejich dalším včelaření.

Překvapilo nás, že někteří účastníci nás již kontaktovali a s poděkováním za zdařilou akci nabízejí pomoc při organizování dalších akcí. To nás velice těší. Za kvalitní průběh celé akce je zodpovědný celý realizační tým lektorů, který se podílel na přednáškové a praktické výuce. Lektorům patřívelký dík. Jsou to: Ladislav Nerad, Ladislav Nerad ml., MVDr. František Rytíř, Ing. Antonín Přidal, Ph.D., Jaroslav Vodička, Jan Šteger, Ing. Oldřich Haragsim, CSc., Miroslav Zelený, Stanislav Němeček, Rudolf Štícha, Ing. Karel Šíma a Ing. Václav Ducháč.

 

Aktualizováno Pondělí, 13 Duben 2009 18:09