VZDĚLÁVÁNÍ PROJEKT LŠNV Letní škola zase trochu jinak

Letní škola zase trochu jinak PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jaroslav Prýmas   
Pátek, 18 Červenec 2008 19:25

Včelnice a truhlárna Miroslava Zeleného v Přibyslavi u Nového Města nad Metují byla začátkem června plná začínajících i mírně pokročilých včelařů. Již pátá praktická letní škola nástavkového včelaření, kterou tradičně pořádá PSNV-CZ, se poprvé konala zde – v kraji Boženy Němcové.

Přesto, že počasí včelám moc nesvědčilo – ze stálého větru byly mírně nervózní a jejich majitel Miroslav Zelený to odnesl notnou sprškou žihadel hned na začátku akce, sluníčko nás provázelo každý den, takže nálada v týmu byla báječná. Poté, co se začátečníci dozvěděli něco o vývoji úlových systémů a pokročilí si zkusili aspoň zlomek z truhlářské práce, šlo se ke včelám. Činnost střídala činnost – praktická zkouška přelarvení, tvorba oddělků, ukázka nového systému oplodňáčků, odvíčkování pomocí automatického odvíčkovače, stáčení medu, měření konduktivity medu, stanovení množství vody pomocí refraktometrů, odběr spermatu trubcům, inseminace matek, křest webové aplikace Varroa Monitoring System. Všichni si mohli poprvé oddechnout až na sobotním zájezdu k polským včelařům, který byl zakončen společným pohoštěním.

Odborná zdatnost přednášejících a vyučujících letošní letní školy byla na špičkové úrovni (Antonín Přidal, Václav Ducháč, Petr Texl, Miroslav Zelený, Ladislav Nerad a další) – troufám si dokonce tvrdit, že se v Přibyslavi sešla elita českého včelařství. Škoda, že se akce nemohl ze zdravotních důvodů zúčastnit Ing. Oldřich Haragsim. Jeho přednášky a výletu za hledáním producentů medovice se ujal mladý student z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity Michal Počuch. Ani on nenechal nic náhodě, připravil si poutavý program a z kuloárů mimo slov chvály zaznělo, že Haragsim již má možná následovníka.

Počáteční obavy rodiny Zelených vystřídalo po čtyřech doslova nabitých dnech uspokojení a příjemný pocit z dobře vykonané práce. To se odráželo i v očích spokojených včelařů, odjíždějících do svých domovů. Především rodině Zelených a všem organizátorům patří velký dík.

Podrobnější reportáž z letní školy PSNV a ze zájezdu do Polska přinese příští číslo Moderního včelaře (4/2008).

Aktualizováno Pondělí, 13 Duben 2009 18:08