LETNÍ ŠKOLY NÁSTAVKOVÉHO VČELAŘENÍ V ROCE 2019

 

 

 

V roce 2019 pořádá Pracovní společnost nástavkových včelařů, z. s. již XVI. ročník Letních škol nástavkového včelaření (LŠNV). 

 

Stejně jako v předchozích letech jsou letní školy dále rozdělené na první stupeň pro začínající včelaře, a druhý stupeň pro pokročilé včelaře, kteří hledají odpovědi na své otázky. Oba stupně jsou zaměřené především na praxi a všichni účastníci mají možnost vyzkoušet si probíraná témata přímo na včelnicích organizátorů.

 

LŠNV - Přípravka - "Než začneme včelařit"

Kurz s úplnými základy je určen pro zájemce o včelaření, kteří si teprve plánují pořídit včelstva. Ideální pro zájemce, kteří se chtějí chovu včel věnovat od nastávající sezony. Přináší základní informace o životě včelstva, včelích kastách a včelařském roku. Poradí s volbou stanoviště, jak si vybrat úl a jaké jsou nezbytné základní pomůcky. Připraví budoucího včelaře na pořízení včelstva, transport oddělku a usazení do úlu. Poskytne základní přehled o legislativě, zásadách bezpečnosti a ochrany a o prevenci a tlumení včelích nemocí. Metodicky na tento kurz navazují v sezoně Letní školy nástavkového včelaření.

 

LŠNV - včelaření

Kurz je vhodný pro včelaře a zájemce o včelaření, kteří si osvojí základy včelaření, včetně používání pomůcek. Vyzkouší si, jak vést včelstvo v prvním roce včelaření, jak se starat o voskové dílo a jak sledovat zdraví včel. Doporučujeme také pro včelaře, kteří již včelaří a hledají inspiraci pro zdokonalení svého včelaření. Důraz je věnován praktické tvorbě oddělků, odchovu matek a množení včelstev na včelnici. Cvičení jsou také na téma prevence, kontrola a zdolávání nemocí včel. Kromě praktických cvičení z tvorby oddělků a odchovu včelích matek mohou být zařazena i cvičení z diagnostiky včelích nemocí, či mikroskopování. 

 

LŠNV - speciál

Kurzy pro pokročilé včelaře - jsou zaměřeny na konkrétní problematiku oboru - např. včelí nemoci, výroba medoviny, chov matek, vosk, včelí produkty, atd.