02 - Myslíč u Benešova

Cena:2500.00

24. – 25. 3. 2018

organizátor: Miroslav Hřebecký

lektoři: Jitka Hřebecká, Miroslav Hřebecký

 

Uvažujete o tom, že byste chtěli začít včelařit? Pomůžeme vám ujasnit si, co to obnáší.

Jste již pevně rozhodnuti stát se včelaři? Vivat, poradíme vám, jak na to!

Přípravka je kurz úplných základů pro lidi, kteří ještě nemají svá včelstva a chtějí se seznámit s včelařením od úplných základů. Jezdí k nám i účastníci, kteří si již včelstva pořídili, ale zjistili, že chovat včely není jen tak. Žádná otázka není špatná, na každou máte právo dostat odpověď. Víme, že je potřeba postupovat při kurzu postupně, systematicky, názorně a s trpělivostí. Každý jednou začínal.

 

Formát:

Dvoudenní kurz pořádaný před začátkem včelařské sezony na místě s vhodným zázemím. Výuku vedou dva lektoři PSNV-CZ. Kurz je určen pro zájemce o včelaření, kteří ještě nepraktikují včelařství. Ideální pro zájemce, kteří se chtějí chovu včel věnovat od nastávající sezony. Metodicky na tento kurz navazují v sezoně Letní školy nástavkového včelaří pro začínající.

 

Náplň:               

15 hodin přednášek a demonstrační praxe

 

Témata:        

§  Život včelstva, včelí kasty, včelařský rok

§  Zásady bezpečnosti a ochrany

§  Výběr stanoviště a včelí pastva

§  Včelařské vybavení a pomůcky, úly

§  Exkurze na včelnici

§  Pořízení včelstva, převoz a starost o oddělky

§  Prevence a tlumení nemocí

§  Výroba rámků, natavování mezistěn (praxe)

§  Legislativa a povinnosti včelaře

§  Ekonomika včelaření a cena vybavení, dotace

§  Další vzdělávání, spolky

 

Vybavení:

Prohlídka úlů bude záviset na počasí a okolní teplotě. Věříme, že si budete moci vyzkoušet přímý kontakt se včelkami. Aby vše napoprvé dopadlo dobře a bezpečně, přivezte si na praxi oděv s dlouhými rukávy i nohavicemi a vysoké boty. Kdo máte, tak i včelařský klobouk a včelařské rukavice. Ochranné klobouky vám můžeme zapůjčit, u rukavic může nastat problém s velikostí ruky, ale nějak si případně určitě poradíme.

 


Zhodnocení přípravky 2016 z pohledu účastnice

 

Minulý březnový víkend jsem strávila na přípravce LŠNV u Hřebeckých a bylo to prostě perfektní. Jen krátké. A chladné počasí nám nedovolilo pobýt víc u samotných včelek. I tak jsem si stihla na daru od muže, tj. včelařském klobouku přivézt dvě včelí připomenutí se. :)
Opravdu jsem byla moc spokojená a podle odezvy ostatních účastníků nejen já. Sešlo se nás 12, přesně na půl ženské/chlapi. Věkový průměr účastnic bych odhadla na 40-45 let, to jsem byla příjemně překvapena. Chlapi na tom byli o poznání hůř. Myslela jsem si, že spíš se do včelaření vrhají chlapi tak nějak před důchodem.

 
Pokud znáte Jitku a Mirka, nemá smysl více dodávat k úrovni poskytnutých informací. Nešlo říct víc, víc lidi naprosto spontánním způsobem přitáhnout ke včelaření. Opravdu 100%.
Získala jsem hromadu nových informací. Nedovedete si představit, co všechno se mi honí hlavou, nejradši bych už včelky měla na zahradě, manžel mě v tom hodně podporuje, tak věřím, že se nám podaří rozjezd. Sice nemám včelaře-rádce a učitele, tak nějak budeme muset opravdu se postupně vším prokousat, ale věřím, že to půjde.

Účastnice Kamila