26 - Chodov u Domažlic

registrace zastavena
registrace zastavena

6. - 8. 7. 2018

organizátor: Marta Lstibůrková

lektoři: Ivan ČernýJosef Thomayer, Petr TexlJaroslav Lstibůrek

 

Co můžeme potenciálním zájemcům nabídnout?


Zaměření programu letní školy: Díky velikosti včelnice bude možné pracovat v malých skupinách. Tak si každý bude moci vyzkoušet tvorbu oddělků, smetenců, přelétáků, převodu včelstva na jinou rámkovou míru atd. Dále se budeme zabývat chovem matek a samozřejmě také diagnostikou nemocí včelstev a jejich léčením. Praktickým pracem s včelstvy bude vždy předcházet teoretická příprava formou přednášek. Starat se o Vás bude tým velmi zkušených lektorů, což lze bez nadsázky považovat za největší přednost letní školy v Chodově.

Kromě práce se včelstvy se budeme podrobněji zabývat voskem (lisování mezistěn, odlévání svíček).

 

Místo: Včelnice Thomayerů se nachází v Českém lese, na úpatí nejvyšší hory tohoto pohoří, Čerchova. Bližší informace najdete na adrese www.vcelarstvi-thomayer.czDíky vysokému počtu včelstev chovaných na různých rámkových mírách a vlastnímu chovu matek je jistota, že každý účastník bude mít možnost si důkladně vyzkoušet práci přímo ve včelách. Výhodou včelnice Thomayerů je dále i to, že její součástí je i truhlárna (výroba úlů, rámků atp.) a od minulého roku i moderní linky na výrobu mezistěn a stáčení medu. Díky tomu získáte celou řadu praktických poznatků, které můžete následně uplatnit i ve svých provozech.

 

Strava a ubytování: Obědy jsou zajištěny v penzionu na adrese Chodov č.p. 137, asi 15 min. pěšky od včelnice. Zde jsou také rezervovány 4 pokoje včetně sociálního zařízení. Zájemci o toto ubytování se přímo spojí s majitelkou penzionu paní Etzelovou (tel. 723 864 384, email: RADKA379@seznam.cz). Další možností je například hotel Výhledy. Na včelnici se lze ubytovat ve stanech, případně v autech. V tomto případě je nutné počítat s trochu spartánskými podmínkami (suchý záchod atp.)

 

 


 

Jaká byla první LŠNV v Chodově

 

Díky iniciativě Josefa Thomayera proběhla v roce 2015 první letní škola v Chodově. Prvenství si tato škola drží i v rámci Plzeňského kraje, kde se doposud žádná letní škola nekonala. Samozřejmě jsme měli trochu obavy, jestli se podaří tento běh naplnit, jestli nebudou dávat účastníci přednost školám s víceletou historií. Nakonec skutečnost naše očekávání předčila a 20 spokojených frekventantů mluví za vše.

 

Hlavní část výuky probíhala na včelnici Thomayerů, kde také bylo možné spát ve stanech a komu tato možnost nevyhovovala, uchýlil se do péče nedalekého hotelu Na výhledech. Zde jsme měli zajištěné i stravování a probíhala tam i část výuky, a to především přednášky vyžadující nějaké to promítání. Vše ostatní se pak uskutečnilo na včelnici. Velikou výhodou se ukázala být velikost samotné farmy, díky které bylo dostatek včelstev na praktická cvičení. Kdo měl zájem odzkoušet v praxi tvorbu oddělků, přechod na jinou rámkovou míru, nebo chov matek, přišel si na své. Důležitou součástí byla i příprava medoviny, spojená s ukázkou řízeného kvašení. Na závěr pak měli všichni možnost ochutnat burčák na bázi medoviny a výsledný produkt pak čeká na účastníky letošního ročníku.

 

Silnou stránkou pak podle hodnocení účastníku byl tým lektorů, kterému dominovali především Ivan Černý, Petr Texl a v praktické části zkušení včelaři Thomayerovi. Jsme jenom rádi, že tento tým zůstane zachován i pro letošní rok.

 

Ke kladům Chodova pak musíme zmínit vskutku unikátní polohu samotné včelnice. Kdo rád pobývá uprostřed nefalšované přírody, přijde si určitě na své. No a k tomu samozřejmě musíme přičíst i nebývalou péči ze strany rodiny Thomayerů, díky které se tu každý mohl cítit jako doma. 

 

Jaroslav Lstibůrek