V6 - Lhotka u Telče - Včelaření

Cena:3200.00
Max. 18 účastníků

14. - 16. 6. 2019

organizátor: Pavel Novák

lektoři: Pavel Novák, Tomáš Plevan

Ideální prostředí pro celé rodiny, kdy část včelaří a část si může aktivně užívat nádherné okolí Telče. Je zajištěno ubytování i stravování, v penzionu, chatě, vlastním karavanu nebo stanu – vše přímo v místě školy.  
Ubytování a stravování je nutno objednat předem na www.javorice.cz/vcelareni, kde si vyberete služby dle svých potřeb.

 


Zhodnocení LŠNV ve Lhotce 2017 - z pohledu účastníka

 

Lhotka (u Telče) je v lesnatých kopcích nedaleko vysílače Javořice. Organizátoři tří denního školení jsou schopni poskytnout relevantní informace a zkušenosti posluchačům, kteří zvažují včelařit, několik včelstev již dvě či tři sezóny mají. Odborně a ochotně diskutují a poradí i těm, kteří se včelami přicházejí do styku dlouhá léta a rozhodli se převzít osobní odpovědnost včelaře např. v rodině. To vše za dobrou cenu.   

 

Přístup lektorů je bezprostřední. Sestavení komplexního programu, kdy se střídá návštěva včelnice (se vskutku mírnými včelstvy), s výjezdy mezi profesionální včelaře a promítání (včelí nemoci, produkty, ekonomika, umístění včelstva, včelí pastva apod.) rozhodně neotravuje a neunavuje. Lektoři se věnují účastníkům soustavně. Poskytují rady a konzultace osobně nebo malým skupinkám. Otevřeně zdůrazňují, že každý si časem osvojí svůj vlastní přístup a zavede svůj program i formu jak s včelami spolupracovat. Přitom se vám snaží permanentně aplikovat do podvědomí zodpovědnost a poctivost, která by měla u včelaře dominovat. Často v kontextu připomínají biodiverzitu.

 

Dozvíte se o kladech i záporech různých forem přístupů a názorů, způsobu chovu – s mřížkou, bez ní, se dvěma matkami v úlu… Důraz je kladen na včelí choroby, léčbu a minimalizaci jejich rizika. Každý má například možnost vyzkoušet si značení matek-královen (na trubcích), vytvořit si několik matečných misek a larvení vajíček. Na konci kurzu se pak sám přesvědčí o kvalitě a výsledku své práce - přijetí matečníků. Náplní výuky jsou i podrobnosti, varující před lákavým tlakem komerce, jak vstupní, tak výstupní (např. sběr pylu před česnem). Důraz je kladen na význam tvorby oddělků a tzv. přechod.  

 

Program je po celou dobu nabitý maximem střízlivých informací, které lektoři načerpali vlastními letitými zkušenostmi, na školeních a přednáškách. Zpestřen je i o znalosti či postřehy ze zahraničí. Klienty – účastníky obdaří informacemi nejen teoretickými ale i praktickými. Lektoři ochotně komunikují i nadále s posluchači, po ukončení kurzu. Získané znalosti vystačí každému až do doby, kdy by se chtěl sám pustit do výroby vlastních nástavků, nebo třeba mezistěn ze svého vosku.

 

PhDr. R. Rod-Kodesh (účastník LŠNV ve Lhotce 26. - 28. 5. 2017) 

 


Jak jsem jel do školy ke včelám (2016)

 

Na Vánoce jsem dostal od Ježíška krásné překvapení. Dárkový poukaz na LŠNV. Proč taky ne? Se včelami jsem kamarád jen chvilku a vše co vím je pouze z knih. Nedočkavě jsem se registroval, z možného výběru vyhrál pobyt na farmě ve Lhotce u Telče, mám to nejblíže. Pak už pouze čekat na den D a hurá za dobrodružstvím.

 

Příjezd byl bez komplikací hlavně díky navigaci. Krásné místo si vybrali pro pořádání kurzu, první dojem skvělý, druhý ještě lepší. Ostatní účastníci byli již většinou přítomni. Zahájení školy se ujali lektoři, řekli o sobě pár slov včetně toho, jak a s kolika včelstvy pracují. Poté došlo na účastníky, jsem mile překvapen, velká část „žáků“ školy má zatím pouze objednané oddělky. Moje první obavy, že zde budu skoro exot, jsou fuč. Jsem přesně tam, kde jsem chtěl být, mezi lidmi, kteří mají chuť začít nebo jsou v začátcích se včelstvy. Hltali jsme prezentované informace, popis částí úlu, ode dna po střechu včetně možných vymožeností jako pylochyty, krmítka apod. Různé možné varianty úlů ať Adamec, Dadant, Langstroth a možné kombinace plodiště a medníků. Variant bylo tolik, co je snad lidí na kurzu a dnes jsem přesvědčen, že i více. Nejkrásnější část kurzu nás čekala přímo mezi včelkami. Při návštěvě včelína jsme kontrolovali s lektory sběrné oddělky a přijetí nalarvených mateřích misek. Jedním z úkolů bylo najít matku ve včelstvu. I když jsme při prohlídce byli úspěšní, stejně se nám po chvilce dobře schovala a již nebyla nalezení. Od lektora jsme se dověděli, že je to velmi čiperná potvora, a že si myslel, že ji neuvidíme. Nu což, zkusili jsme nalarvit nové larvičky do mateřích misek. Dařilo se tak nějak všelijak. Někteří zkusili množit larvy i dělením J Lektoři nám ukázali vytvoření oplodňáčku ze včel a přidáním matečníku a zase byla chvíle na teorii.

 

Jako velký zážitek nemohu opomenout návštěvu včelí farmy p. Noska, člověka, který přímo žije včelami. Sám má přes 140 včelstev na různých stanovištích. V oddělku jsme u něj hledali a značili matky.

 

Celý víkend se nesl v duchu všudypřítomné teorie a užitečné praxe. Překvapením na neděli byla kontrola přijetí mateřích misek, bohužel se nezadařilo ani v jednom případě. Příjemnou nenadálou událostí byl roj na nízké jabloni. Dozvěděli jsme se potřebnou teorii i s praktickou ukázkou sklepání roje a umístění do rojáku. Kdo by odolal krátké procházce směrem k lesu? Šli jsme hledat producenty medovice. Byli téměř na každém druhu stromu – smrk, jedle, buk, lípa, olše apod. Trochu to připomínalo škatulata hýbejte se, při zvolání kohokoliv „mám“ se všichni hrnuli na jeho místo a dychtivě hltali výklad lektora. Bohužel byl konec víkendu. Rozjeli jsme se do svých domovů. Všichni hlavy napěchované novými informacemi a zážitky.

 

Vřelý dík všem lektorům. Chlapi dobrá práce! Děkuji, bylo mi s vámi opravdu fajn.

 

Ani v tuto chvíli jsem netušil, jak se mi vše bude hodit, dřív než si vůbec dokážu představit. Po příjezdu domů jsem se šel jen podívat ke včelám. Našel jsem zde krásný velký roj, s rojem na škole se nedá srovnat. Přemýšlím, co vše nám bylo sděleno. Jenže tam byl roj krásně na sklepání, tady to bude na ometání. Musím říct, že se snad podařilo. Roj je umístěn na novém stanovišti a snad s ním bude dobrá spolupráce J.

 

Toto je velmi krátký popis krásně prožitých dní ve „škole“, kterou jsem navštívil a poté co jsem ihned mohl použít předané informace. Všem účastníkům školy přeji krásné chvíle u včel. Je to krásné u toho být a použiji slova jednoho z lektorů:

 

"Včelaření není koníček, je to diagnóza" 

 

Lubomír Němec


 

LŠNV ve Lhotce z pohledu účastníka (2015)

 

Včelka unese padesát procent své tělěsné váhy, když letí zpátky do úlu. A takhle přeplněná novými informacemi jsem si připadala i já na své cestě domů z kurzu pro začátečníky (LŠNV č. 5), který se konal ve Lhotce u Telče poslední víkend v květnu.

 

Zkušení lektoři předávali znalosti v oborech apiterapie (Jiří Bajer), Zdeněk Šindler (nemoci a léčení), zákony a dotace pro včelaře (Bobra jak zachytit roj ve stromě (Pavel Novák). Ten poslední zážitek nebyl podle rozvrhu, ale šťastná náhoda, když soused zavolal s prosbou o pomoc s odstraněním roje. Sbor lektorů předal know-how v oblasti jednoduchého množení včestev přelarvováním a snad všichni jsme si zkusili přendat 3-denní larvičky do plastu. Zábavné byly také pokusy označování trubců s čísilky pro matky. Jeden lektor vyprávěl, že sousedi pozorovali včelstvo v okolí, které se tvořilo celé z matek. Jenom, že to samozřejmě bylo ve skutečnosti trochu jinak: „matky“ byly ozdobení trubci po návštěvě LŠNV! Také nezapomenutelná byla přednáška o producentech medovice a procházka lesem, abychom je mohli poznávat blíž.

 

Určitě zlatým hřebem víkendu byla exkurze za Lubomírem Noskem na jeho včelí farmu. Tam jsme viděli moderní provoz apikultury, rozchov oddělků i medárnu pro veřejnost, ale hlavně člověka, který doslova vyzařoval radostí z přitomnosti včel. Stačilo, že jen mluvil o práci kolem včelstev a jiskry mu skákaly z očí a úsměv měl čím dál šírší. Penzion Javořice byl rozkošný a jídlo tam bylo výtečné, a přestože jsem měla specifické požadavky a neočekávala jsem nic víc, než třeba suchý chléb, majitelé podniku mi vycházeli vstříc a najedla jsem se také moc dobře. Jako suvenýr z báječného víkendu máme med, který jsme vytočili klasicky i za pomocí moderní technologie – horkovzdušné pistole, která bez práce odvíčkuje plasty.

 

Byla jsem nadšená z kurzu a vřele doporučuji LŠNV všem včelařům. 

 

Melinda Reidinger