22 - Křivenice u Mělníka

kapacita naplněna
kapacita naplněna, již pouze náhradníci

25. – 27. 5. 2018

 

organizátor: Hanka Beranová

lektoři:

Tomáš Jaša - profesionální včelař a neuvěřitelný truhlář, www.vcelarstvi-jasovi.cz
Ivan Černý, a real bee geek, to se musí zažít :) - přirozený chov včel
Jakub Dolínek, profesionální včelař a rozený pedagog, autor skvělého webu www.vcelky.cz
Vojtěch Hajný, skutečný živý a živící se biovčelař :) - www.biokrecany.cz

 

Velmi intenzivní verze letní školy pro pokročilé s důrazem na praxi a vlídný přístup ke včelám i kurzistům. V Křivenicích se tradičně snažíme o individuální přístup ke každému včelaři, proto je maximální počet účastníků jen 14 osob.

 

Preferujeme méně lidí a rodinnou atmosféru, k práci ve včelách se tak dostane opravdu každý a máme dostatek prostoru pro řešení vašich včelích problémů. Pokud je pro vás důležitá praxe, tak skvěle, pro nás taky. Mimochodem, zastáváme teorii, že hloupé otázky ve včelařině neexistují.

 

Letošní škola je určená pro včelaře, kteří už vyzimovali svá včelstva a dokázali se o ně během roku postarat.

 

S Tomášem a Ivanem si prohloubíte znalosti fyziologie včely a včelstva s důrazem na praktické užití při včelařských zásazích. Naučí vás množit vaše včelstva způsoby využitelnými v hobby provozu. Jakub vás názorně a do detailu provede včelími nemocemi a Vojta vám na základě svých zkušeností vysvětlí, proč je tak málo biovčelařů a proč práškování moučkovým cukrem není biometoda. :)

 

Výuka bude probíhat od pátku 16 h do neděle 13 h na pozemku Ekozahrady Pod věží a v domě čp 58. Přespat můžete pod širákem, ve svých stanech, ve velkém ekozahradním stanu, v maringotce na včelnici, křehčí osoby i v obýváku/přednáškové místnosti. :) Je možné zajistit 3 km vzdálený hotel v Horních Počaplech (méně doporučovaná varianta, nejvíc se toho probere večer u ohně). Večer budeme promítat z Ivanova bohatého archivu a mohutně se družit.

 

Stravovat se budeme v restauraci v Dolních Beřkovicích, kam se přesuneme 3 km spolujízdou. Večer je možné opékání buřtů, které jsou stejně jako studijní materiály a drobné občerstvení v ceně kurzu. Obvykle se najde prostor i na ochutnávání včelařských i nevčelařských dobrot z kuchyně organizátorky i účastníků.

 

Neřidiče vyzvedneme u vlaku v Dolních Beřkovicích. Klobouk nebo kombinézu si vezměte vlastní, ostatní nástroje prosím ne, z důvodu snížení rizika nákazy. Rukavice, pokud jste na ně zvyklí, postačí gumové z drogerie.

 

Když nám včely a počasí budou přát, bude možnost zakoupení oddělku z našich hodných včel přímo na místě. Nového majitele včelám osobně představíme a doporučíme. :) Jen tedy nevíme, proč byste to kupovali, množit se naučíte během kurzu.

 

Pro jakékoli informace neváhejte napsat na ekozahradapodvezi@seznam.cz nebo volejte Hanku Beranovou na 731 586 945. Těšíme se! 


PROGRAM:

 

Pátek

odpoledne:

Tomáš Jaša a jeho včelařský rok v souvislostech, fyziologie včely a včelstva.

večer

Promítání z Ivanova archivu, na výběr například záznam z Apimondie, film Pán kuřáků, přednáška Jak získat nutnou včelařskou otrlost a jiné zajímavé prezentace podle přání účastníků.

 

Sobota

dopoledne

Množení – tvorba oddělků sofistikovaně i hrubou silou, nácvik přelarvování a další metody, jak získat kvalitní matky a včely pro svou potřebu. Tomáš Jaša a Ivan Černý.

odpoledne

Jakub Dolínek a jeho názorné podání problematiky včelích nemocí. Spousta detailních fotek z praxe.

večer

Promítání, diskuze s lektory, podle zájmu odlévání medových mýdel.

 

Neděle

dopoledne

Vojta Hajný, zástupce velmi vzácného druhu fungujícího českého biovčelaře, vás provede úskalími podmínek pro včelaření se štemplem BIO.

 

Diskuze, rozdání osvědčení absolventům a rychle domů, abyste stihli namnožit ještě předtím, než vám padne tma. 

 


Zkušenosti našich účastníků z předchozích ročníků:

 

Michal Červinka, Kladno:

"Křivenickou letní školu jsem si zopakoval dva roky za sebou. Užil jsem si osobní přístup přednášejících a načerpal spoustu praktických informací. Zvažoval jsem včelaření bez kupovaných mezistěn a v Křivenicích jsem si práci s volnou stavbou v Langstrothu mohl osahat. Z letní školy a dalších akcí party, která se tam vytvořila, mám pořád co čerpat. Své první včely jsem si odvezl také odtud."

                                                                                          

Jana Nováková, Votice:

"Do Ekozahrady Pod věží jsem poprvé přijela kvůli ovocným stromům. Při tom jsem se tu seznámila s Hankou a jejími hodnými včelami. Od té doby se sem vracím za nimi (Hankou i holkami), vždy moc sympatickými lektory, zajímavými tématy a spoustou fundovaně, ale pochopitelně podaných informací. S partou kolegů s podobným náhledem na včelaření se tu potkáváme už pravidelně a já se do Křivenic vždycky moc těším."


 

LŠNV v Křivenicích je za námi (29. 5. - 31. 5. 2015)

 

Máme ji za sebou! Letní školu nástavkového včelaření Křivenice 2015. A skoro se nám po ní stýská, protože se povedla. Začátečníci si osahali vše, co bylo třeba. Taky leccos ochutnali, strdí, med z volné stavby, med stékající na prsty přímo z medometu, med s jahodou, med se smetanou... Poučeni a posilněni se vrhli i na vyšší dívčí a přelarvili. Lepší parta snad ani být nemohla, a proto jsme ještě v rámci kurzu založili na víčkovec. Jakmile se vyluhuje, sejdeme se Pod věží znovu. Těšíme se!

Hanka Beranová