Jaké jsou výhody a nevýhody včelaření v Langstrothových úlech ?

 

Co je Langstrothův úl

Jako Langstrothův úl je ve světě označován nástavkový tenkostěnný úlový systém, skládající se ze dna, několika nástavků, vnitřního víka ( uteplívky ) a víka. Nástavky leží na sobě na tupo, tzn. bez falců a obsahují 10 rámků na studenou stavbu délky 448 mm. Výška rámku je 232 mm, 185 mm nebo 159 mm. Mezi nástavky a mezi rámkem a úlovou stěnou je vždy dodržována tzv. včelí mezera - 8 mm ( +/-2 mm ).

 

Biologické předpoklady

U tenkostěnných úlů by měla být délka rámků nad 42 cm. Na jaře, kdy včely začnou intenzivně plodovat a teplotně obhospodařovat celý úlový prostor, působí prázdné buňky na koncích rámků jako výborná izolační clona. Široký rámek umožňuje silným včelstvům založit rozsáhlá plodová tělesa přes několik nástavků. 

 

Nejlevnější úl

Tento úl je konstrukčně velmi jednoduchý a tudíž i relativně levný. Je vhodný pro domácí výrobu. Včelař může na shodném půdorysu zvolit metodu vysokonástavkovou (výška rámků 232 mm), metodu nízkonástavkovou (výšky rámků 185 mm a 159 mm) nebo metodu kombinovanou tzv. systém Dadant.

Pevný rámek Hoffmanova typu vydrží i hrubší zacházení. Tlustá horní loučka zabraňuje nežádoucímu prostavování voskovými můstky mezi nástavky.  Náš vysoký rámek s mezerníky je pozůstatkem rámku do zadováku.      

 

Manipulace s celými nástavky

U nízkonástavkových variant se většinou pracuje s celými nástavky. Tři nástavky tvoří plodiště, dva nástavky představují medník. U silných včelstev se přidává celý nástavek mezistěn. Odebráním zaplodovaného nízkého nástavku se vytvoří velice snadno oddělek s možností výchovy matky. Technologie vedení silných včelstev předpokládá v sezóně rozdělování a spojování včelstev – metoda tvorby a spojování oddělků.

 

Získávání kvalitního medu

Nízké nástavky umožňují získávat v plně zavíčkovaných plástech kvalitní med s nízkým obsahem vody. U tohoto systému lze včelařit i bez mateří mřížky. K vytáčení medu jsou vhodné výrobně jednodušší radiální medomety. U velkovčelařů se využívá odstraňování včel z medníků vyfukováním. Rámky lze samozřejmě vytáčet i v tangenciálních medometech (i starší konstrukce).

 

Evropská unifikace

Přizpůsobení se světovému standardu v typu úlu umožní střední Evropě zavádět shodné technologie včelaření, lepší předávání zkušeností a začínajícím včelařům umožní rychlejší orientaci v oboru. Z ekonomického hlediska se zlevní výrobní prostředky (úly, pomůcky) a vypracované postupy zjednoduší technologii včelaření. Shodná délka rámků umožní prodávat a kupovat včelstva, oddělky, pakety. 

 

Nevýhody systému

Zdánlivou nevýhodou u nízkonástavkových variant je velký počet rámků a nástavků. Velkovčelaři však argumentují, že rámky si připravují v zimních měsících. Výkonová včelařina se provádí pouze dva měsíce (květen, červen) a v té době je znát, zda se pracuje s celými nástavky nebo s jednotlivými rámky. 

 

Rozpaky začátečníka

Jednoduchou dřevěnou stěnu budou kritizovat zejména starší konzervativní včelaři, argumentující vyšší spotřebou cukru, pomalým jarním rozvojem apod. Opak je pravdou za předpokladu, že chováme silná včelstva a zvolíme včelnicové rozmístění úlů.

Nízký nástavek odsuzují včelaři, kteří to nevyzkoušeli. Stačí se podívat ke komerčním včelařům, zejména do zahraničí.

Evropská unifikace každému nesedí, raději propaguje „českou cestu“ s desítkami rámkových měr a typů úlů. Kreativita včelaření by se měla objevovat naopak v chovu matek, ve tvorbě silných včelstev, v mobilním včelaření, v přímém prodeji produktů, v prodeji oddělků atd.

Staré rčení „Úl medu nepotí“ platí za předpokladu, že silnému včelstvu zajistíme prostorný úl, hojnou pastvu, klid a za úlem stojí znalý včelař. To ostatní už je jen pro usnadnění nebo zkomplikovaní včelařovy práce. Začínající včelař by se neměl dívat jenom k sousedovi ale rozjet se i dál do světa, přečíst si zahraniční časopisy a třeba i staré včelařské knihy. Tam možná objeví i to, že před 150 lety nějaký pan Langstroth rozkreslil plánky úlu, ve kterém se dodnes chová přes 70 % včelstev na světě.

 

Ing. Petr Texl - učitel včelařství

rámek

Středový rámek z předposledního nástavku dne 15.3.2003 (nadmořská výška 520m n.m.). Plodové těleso k přední stěně nástavku je obklopeno pylovými a medovými zásobami a dále následuje oblast prázdných buněk, které slouží k termoregulaci okolí plodového hnízda.

medomet

Med z nízkých rámků se s výhodou vytáčí v konstrukčně jednodušších radiálních medometech. Rámky jsou umístěné paprskovitě, horní loučkou k obvodu medometu.

 

úly

Příprava včelstev na zimu může probíhat ve třech až pěti  nízkých nástavcích. Včelstva plodují v nástavcích, ve kterých jsou otevřena očka. Horní nástavek je plný glycidových zásob, které byly doplněny koncem července a začátkem srpna.