Langstroth díly

Nízké otočné dno

Je výrobně velmi jednoduché. Používá se také tzv. vysoké dno nebo také varroa dno, se zasíťovaným dnem pro snadné kočování, vkládání pylochytu a k umožnění stavby trubčiny bez stavebních rámků.

 

 

Nástavek

Na obrázku je tzv. kompatibilní nástavek s vnějším obvodem Langstrothova nástavku, ale pro kratší rámkovou délku (kupř.  Adamec - 39x24). Typický je právě přidanými laťkami vpředu a vzadu.

 

 

Rámky

Rámky do Langstrothova a kompatibilních úlů jsou typické svojí silnou a širokou horní, nosnou loučkou. Podle používané, resp. zvolené, technologie včelaření mohou být nízké, zejména pro získávání zralého medu, středně vysoké a zcela vysoké pro plodiště Dadantových systémů.

 

Uteplivka

Uteplení horního nástavku může být plstí, molitanem nebo 3 cm deskou polystyrénu. Přímo na rámcích leží celoročně průhledná fólie, za předpokladu, že nástavky mají očka k možnosti odvětrání v zimním období.

 

Krabicové vnější víko

Víko je odvětráno mezerou mezi víkem a nástavkem, aby změnami teplot nekondenzovala ve víku voda. Pro volné vystavení úlů je vhodně kryto proti dešti a povětrnosti, např. plechem.

 

 

Mateří mřížka v rámu

Dráty mřížky musí být rovnoběžně s loučkami rámků. Rám vytváří mřížce nutnou včelí mezeru mezi dráty a horními a spodními loučkami rámků. Mřížka slouží k oddělení plodu od zásob, ale také při chovu matek a k tvorbě odsávačů (oddělků).

 

 

Náletový podstavec

Pro volné vystavení úlů zejména při kočování.

Na stabilním stanovišti jej mohou nahradit různé podstavce ze dřeva, kovu nebo bloků tvárnic a betonu atd.

 

 

Vnitřní víko

Vnitřní víko s jedním nebo dvěma otvory pro včelí výkluz, případně mateří mřížku či síťovinu při chovu matek a tvorbě oddělků. Může také nahradit mezidno používané ke stejným účelům. Na mezidně je také možno krmit těstem a pod. V zámoří se používá místo folie a uteplivky.

 

 

Kočovné síto

Používá se pro kočování, pokud úl nemá vysoké dno se síťovinou. Dnes se používá také u nízkých den jako vložka, která usnadňuje celoroční odběr měli k diagnostice varroózy (velikost ok 2,5 až 3,5 mm). Poslouží také k odvětrání uskladněných plástů v nástavkových komínech volně na včelnici.

 

Dřevěné krmítko

U menšího včelaře, při prosakovacím krmení přes prázdný nástavek, se lze bez krmítka obejít. Je možné také vložit koupené plastové krmítko do dřevěného rámu.

 

Obrázky byly převzaty z knihy K.Kiess: Bauanleitung für das Zander-Magazin, kompatibles System

 

Kompatibilita znamená stejné připojovací rozměry!