O projektu

Redakce webu PSNV-CZ se rozhodla zařadit do skupiny projektů také nový projekt CEJCHY. Jedná se o databázi značek ať už v grafické či textové podobě, které jednotliví včelaři používají na svých úlech. Pokud tedy máte své úly označeny cejchem, pošlete nám buď popis nebo grafickou značku a my ji zde uvedeme. Jedná se o snadnou a široce použitelnou ochranu úlů proti krádežím. Pro zajímavost uvádíme dopis jednoho z našich členů.

 

 

Tak jako hodně jiných včelařů jsem začal laškovat s myšlenkou vytvoření dalšího stanoviště pro svá včelstva. V podstatě nemám jasno v tom, zda zřídit stálé stanoviště, nebo několik kočovných. Zato jsem si ujasnil, jak bude takové stanoviště vybaveno. Moje schopnosti opracovávat dřevo mají své hranice někde v základech tesařského řemesla, bylo by tedy nešťastné, pokoušet se nějak pěkně zrekonstruovat maringotku a po pravdě, ani na výrobu úlů si moc netroufám. Jasná volba tedy padá na umístění úlů na palety nebo stojany a jejich nákup od některého z výrobců. To s sebou přináší výhodu možnosti využití některé z dotací a samozřejmě úly vyrobené zkušeným řemeslníkem mají doladěné detaily, jsou dobře řemeslně zpracované a v neposlední řadě dobře vypadají.

 

To je ale v případě stanoviště vzdáleného několik kilometrů od včelařova příbytku obrovská nevýhoda. Pěkný úl se silným včelstvem láká různé jedince. Jsou jimi ubožáci, kterým působí radost, když úl povalí nebo rozbijí, potom zlodějíčci, kteří zařídí medobraní nebo odebrání matky za vás a nakonec zloději po kterých vám nezůstanou ani úly. Ubožákům a zlodějíčkům se můžete bránit třeba umístěním stanoviště někam za plot (třeba ke studnám) či do blízkosti obydlí, kde za mírný medový úplatek získáte dohled, anebo také chovem ostřejších včel. Proti zlodějům to ale nepomůže. Kompletní úl se včelami a zásobami má několikatisícovou hodnotu a pro 5 nebo 10 takových úlů bude zloděj riskovat. Zůstává tedy možnost označit úly. Označit je tak, aby značka nešla oškrábat, přetřít, utrhnout, přelepit, odšroubovat, … Vypálit ji. Ne na bok každé včele, tak jak si američtí farmáři označovali dobytek, ale na přední a zadní stranu dna, víka a nástavků. Vypálený cejch nejde snadno vybrousit, protože zasahuje do hloubky několika milimetrů. Nejde jej ani vytmelit, protože tmel se na zuhelnatělé dřevo nepřichytí a vypraská. Zkrátka odstranit dobře vypálený cejch dá dost práce a úl s cejchem je těžko prodejný. Který včelař by chtěl mít v okolí ostudu s kradenými úly?

 

Detail cejchu

Obr. 1 - Detail cejchu

 

S těmito myšlenkami jsem odjížděl z LŠNV konané v Přibyslavi. Několik dnů pobytu mimo obvyklý shon, naplněných nekonečnými, do noci trvajícími diskusemi s učiteli včelařství, zkušenými praktiky a hordou nadšených včelařských začátečníků vykonalo své a snad každý měl při odjezdu pocit, že udělá do světa včelí mezeru.


Ještě před tím, než jsem si nové úly přivezl, došlo na výrobu cejchu. Můj kamarád kovář jej zhotovil v rekordním čase a první pokusy s vypalováním proběhly na všem dřevěném kolem jeho dílny. Hned bylo jasné, že cejch musí být alespoň na nástavcích umístěn na stejném místě, aby to nevypadalo, že se na nich vyřádil ohnivý mužík. K tomu dobře posloužila šablona z prkénka s výřezem ve tvaru cejchu na boku a dvou latěk, sešroubovaná tak, aby šla zavěsit na roh nástavku. Poslední problém byl rozpálení cejchu někde jinde než v kovářské výhni. Nemusí být rozpálen do ruda, ale při jeho přitisknutí na dřevo musí vznikat hustý, žlutobílý dým. Pak není problém na jedno zahřátí vypálit několik značek do hloubky zhruba 2 milimetry.

 

Detail značení

Obr. 2 - Detail značky


Malý PB hořák zahřívání nezvládl, je potřeba použít velký hořák na svařování asfaltových izolací a přizvat si pomocníka na manipulaci s ním, nebo prostě rozdělat oheň a cejch v něm nažhavit. Vlastní vypalování je už jen otázkou cviku.

 

Celkový pohled na ocejchovaný úl

Obr. 3 - Celkový pohled na ocejchovaný úl

 

Funkci povrchové úpravy splnil včelí vosk. Rozpuštěný v acetonu se poměrně snadno natíral i na vypálené značky. A jak na svých stránkách píše J. Jindra, dvě vrstvy jsou vždy víc než jedna. Někdy příště dám vědět, jak se voskový nátěr osvědčil.


Přeji Vám i sobě úspěšný boj proti zlodějům.

 

Pavel Navrátil