ROZCESTNÍK

 Včelařský rozcestník  Osobnosti 
Detail záložky
URL :  Selekce včely medonosné tolerantní nebo rezistentní k Varroa jacobsoni
Obrázek : 
Detail : V roce 1984, několik let poté, po tom co Varroa jacobsoni byl objeven v Jugoslávii a tři roky před tím, kdy byl tento roztoč zjištěn ve Spojených státech, byl založen kolektivní výzkumný projekt. Cílem projektu bylo pokusit se vybrat skupinu včel tolerantních nebo rezistentních k tomuto parazitovi. Byly získány tři matky od včelařů, kteří měli mimořádně vysoké ztráty ve víře že to je výsledek parazitismu V. jacobsoni. Čtyři generace dvou linií včel (Apis mellifera Carnica) byly selektivně množené od těchto matek. Dvě linie byly vybírány na vysoké a nízké napadení plodu roztoči Varroa. Významné rozdíly ve všech generacích výběru ukázaly, že tato charakteristika byla dědičná, protože se významné části této genetické variability ukázaly být aditivní.
Selektivní chov, pokud je organizován na širším genetickém základě, by měl mít dobrou naději pro poskytnutí očekávaného dlouhodobého řešení problémů s roztoči Varroa. Vzhledem k této vlastnosti, a dalším kvalitám, byla tato rezistentní linie importována do Spojených Spojených států pro další testování a byla později pojmenována ARS-Y-C-1. Použitím krátkého testu na přitažlivost larev, bylo zjištěno, že je ARS-Y-C-1 méně atraktivní pro V. jacobsoni, mající nižší úroveň napadení, než Hastingové (A. m. Carnica z Kanady), a skupina včel v Louisianě. Napadení napříč mezi ARS-Y-C-1 a skupinou Hastingů bylo střední.
V polním experimentu výsledky ukázaly, že všechny tři Kraňské skupiny zobrazí větší tolerance k V. jacobsoni než skupina z Louisiany. Tyto skupiny přežily déle, s vyšší úrovní napadení Varroa jak na dělničím plodu tak i na dospělých včelách. Vnímavá skupina z Louisiany zemřela dříve s nižší úrovní napadení Varroa.
Kategorie : 
Hodnocení : 
0.00 (0 Hlasování)
Kliknuto : 117
Datum : Úterý, 30 Listopad 2010 / Čtvrtek, 02 Prosinec 2010
Publikoval : 
Jazyk : en
Autor : J.M. KULlNCEVlC
L.I. DE GUZMAN
T.E. RINDERER
Typ informace : studie
Typ zdroje : text + grafika
Originální nadpis : Selection of honey bees tolerant or resistant to Varroa jacobsoni
Formát zdroje : PDF

Zpět

Bookmarks v2.7_2i (26.07.2008) © 2008 TEGDesign
Free thumbnail preview by Thumbshot.de