POZOR - akce 19. 3. je zrušena

V souvislosti s aktuálním výskytem epidemie COVID-19, rušíme přednášku Erika Österlunda v rámci akce PVS 19. 3. 2020. Všem přihlášeným, kteři již uhradili vstupné, bude toto vstupné vráceno zpět na jejich bankovní účty.

 


 

PVS 2019/2020

PRAŽSKÁ VČELAŘSKÁ SETKÁVÁNÍ

CYKLUS PŘEDNÁŠEK PRO VČELAŘE I PRO VEŘEJNOST

Pořádá: Pracovní společnost nástavkových včelařů, z. s., Včelařský spolek pro Prahu 6 a 7., z. s., a sdružení Hradčanské včely.

Místo konání: Goethe Institut, Masarykovo nábřeží 32, 110 00 Praha 1 – Nové Město (mapa)

Spojení: všechny varianty jsou popsány zde.

Program

24. 10. v 18:00 hodin
Hniloba včelího plodu

Lektor: Ing. Karel Jiruš

Karel Jiruš se podělí o informace, které vyčetl převážně ze zahraničních pramenů poté, co se před 4 lety blízko jeho stanovišť objevilo onemocnění hniloba včelího plodu. Ač není totožná s morem včelího plodu, přistupují k ní včelaři i SVS stejně. Nejde to i jinak?


28. 11. v 17 hodin
Uplatnění kyseliny šťavelové při tlumení varoózy

Lektor: doc. Ing. Antonín Přidal, Ph.D.

Přednáška je zaměřená, jak vyplývá z jejího názvu, na využití kyseliny šťavelové při tlumení varroózy, a to nejen teoreticky ale i prakticky a s uvedením experimentálních výsledků v podmínkách Česka. Přednáška bude sumarizovat rizika v souvislosti s nevhodně tlumenou varroózou, a to zejména ve vztahu k rozvoji včelích viróz. Popis aktuálního stavu monitoringu varroózy v ČR, jeho kritické nedostatky a otázky související s výhledem dalšího možného vývoje varroózy nejen v ČR budou kritickými součástmi přednášky upozorňující v jistých ohledech na jejich další neudržitelnost.


19. 12. v 18 hodin
Medovina jako další produkt z včelařovy dílny, praktické návody, legislativa a zkušenosti ze zahraničí.

Lektor: Jiří Pouček a Dan Stauch


22. 1. v 17:30 hodin
Změny v metodice, racionalizace, Apimondie

Lektor: MVDr. Markéta Kopečná, Ph.D. a Ing. František Texl

V úvodu si řekneme o změnách v metodice kontroly zdraví včel oproti roku 2019 a situaci v Pražské kotlině. Hlavní přednáška bude o racionalizaci ve včelařství a novinkách na toto téma z Apimondie 2019 v Montréalu.


20. 2. v 18 hodin
Včelaření Jirky Marxe

Lektor: Jirka Marx

Vedení včelstev během roku s důrazem na jejich ZDRAVOTNÍ stav v průběhu sezony a vliv zásob na jejich chování. Zootechnika: chov matek z vajíček, volná stavba, medná komora, minimalistické léčení, jak mít silná včelstva na jaře.


19. 3. v 18 hodin
Včelaření Erika Österlunda

Lektor: Erik Österlund, Švédsko

Erik Österlund byl dlouholetým redaktorem švédského včelařského časopisu Bitidningen. V roce 1989 se účastnil expedice do Keni a od té doby se zabývá šlechtěním linie Elgon, včely odolné vůči varoóze. Ve své přednášce se s námi Erik Österlund podělí o své zkušenosti s použitím thymolu.

Registrace

Sledujte i facebook cyklu. Registrace bez navazující platby není možná. Po registraci obdržíte (během několika dnů) e-mail s potvrzením registrace a s údaji o platbě. Cena za 1 přednášku: při registraci: 100,-Kč, bez předchozí registrace: 150,-Kč. Registrace se uzavírá 48 hodin před konáním akce. Změna programu kvůli zásahu vyšší moci vyhrazena. Předpokládané ukončení přednášek je v 21:00.

Vzhledem k místu konání přednášek je omezená možnost parkování (placené parkoviště pod ND). Dostupnost městskou dopravou bez problémů.

Na společné debaty o včelkách i jejich soužití s námi s těší tým pořadatelů: J. Černá, F. Hubáček, V. Krejča, M. Šimonovský, D. Šormová, M. Vondruška s dalšími spolupracovníky.