Nákup oddělků

Otázka

Dobrý den. V roce 2025 chci založit první 3 včelstva v úlových nástavcích Langstroth pro plodiště 448x242 v příslušné rámkové míře. Potřebuji k tomu oddělky v počtu 6-7 rámků plodu ak tomu mladou matku. Můžete mi poradit, kde bych to mohl koupit?

Předem děkuji.

21. 5. 2024, Ing. Gajdoš Imrich

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Náš spolek se prodejem a distribucí oddělků nezabývá.

Zvolil jste výšku nástavku La 1/1  Oddělek se 6-7 plodovými plásty je v podstatě dospělé včelstvo nebo vyzimovaný oddělek v polovině jara. Musíte počítat s vyšší než obvyklou cenou za oddělek na 5 rámcích.

https://www.nastavky.cz/produkt/ruzne/oddelky-langstroth/   Zde vám posílám odkaz na prodejce, kteří zveřejnili své adresy.

Pro vás není problém použít i jinou výšku rámků a postupně si včely na váš rozměr převést. Vyšší rámky (Jumbo nebo i La 4/3 lze spustit do vysokého dna a postupně rámky obměnit. Nižší rámky La 2/3 nebo lépe 3/4 lze ve vašem nástavku zkombinovat s vaší rámkovou mírou. Té je jedna z výhod včelaření v tomto systému. Lze dokonce využít i rámky 39*24 - to však je nutno vložit redukci do vašeho nástavku a do tohoto nástavku vložit 10 rámků 39*24. Na ně potom nasadíte nástavek se svou rámkovou míru a včely převést po obsazení prostoru.

Pokud by vást to více zajímalo můžete mi zavolat pro bližší vysvětlení.

S pozdravem

Leopold Matela 603889019