Hlášení výskytu sršně asijské

Pozor, veřejnost si často zaměňuje některé hmyzí druhy se sršní asijskou. Je proto na místě prostudovat si informační leták možnosti záměny některých druhů hmyzu (zdroj SVSCR) - viz https://www.svscr.cz/wp-content/files/zvirata/Vespa_velutina_cz_fin.pdf.

Během podzimu a zimy opadá ze stromů a keřů listí, a to je příležitost, jak objevit skrytá hnízda sršní asijských, byť v zimě již opuštěných. Pokud podezřelé hnízdo najdete, je nejprve vhodné se ubezpečit, že se nejedná o hnízda ptáků, nebo shluky jmelí, čarověníku apod. Jak bezpečně rozpoznat hnízdo sršně asijské se dozvíte v příručce o biologii, monitorování a možnostech tlumení výskytu sršně asijské, kterou jsme pro Vás vydali a je zdarma ke stažení ZDE. Tuto knihu lze zakoupit také v tištěné podobě na našem eshopu.

V případě, že jste jedince, nebo hnízdo sršně asijské skutečně spatřili, je nutné výskyt bezprostředně nahlásit s doplněním několika fotografií či videem, spolu s upřesněním místa výskytu popř. datem a časem pozorování apod. Za žádných okolností se nepokoušejte hnízdo sami zničit!

Hlášení o výskytu sršně asijské zašlete Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR)  prostřednictvím e-mailu invaznidruhy@nature.cz, nebo prostřednictvím aplikace BioLog určené pro mobilní telefony (odkaz naleznete níže).

Zde uvádíme další dva způsoby, jak výskyt sršně asijské nahlásit:
a)    pomocí aplikace Nahlaš sršeň
b)    prostřednictvím webových stránek  https://www.najdije.cz/
(Získaná data jsou sdílena s (AOPK ČR). Další vznik platforem hlášení není zatím vhodné, neboť by vedlo jen k roztříštěnosti informací!)

 

Aplikace BioLog

Byla vytvořena pro zájemce o přírodu a slouží jako digitální zápisník pozorování fauny a flóry na území ČR. Zapisovat je možné živočichy, rostliny a houby vyskytující se ve střední Evropě. Umožňuje lokalizovat a popsat pozorování druhů přímo v terénu, přidat fotografii a uložit je do mobilního zařízení. Vybraná pozorování je možné odeslat do databáze výskytu druhů spravované Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR nebo exportovat pro vlastní využití a vyhodnocení.

Tuto aplikaci určenou pro Android si můžete zdarma stáhnout pomocí následujícího QR kódu či odkazu:
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.nature.biolog

Aplikace Nahlaš sršeň

Je určena pro hlášení výskytu sršně asijské.

Tuto aplikaci určenou pro Android si můžete zdarma stáhnout pomocí následujícího QR kódu či odkazu:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.punkhive.vespa
Aplikaci určenou pro Apple si můžete zdarma stáhnout pomocí následujícího QR kódu či odkazu:
https://apps.apple.com/cz/app/nahla%C5%A1-sr%C5%A1e%C5%88/id6449090399