Dotazy a odpovědi

Typ dotazu: všeobecné


Začátečník – 36let – zatím nevčelaří – 550 m n.m.

Dotaz:

Jsem z okresu Jindřichův Hradec, jsem členem začátečník, hledám včelaře, zaučení a radu a informace, mám malou farmu 10 hektarů a rád bych i včelařil.

Odpověď:

Je dobré, když v okolí začínající včelař najde pokrokového včelaře, který mu ukáže nebo pošle dále za včelařem, který má moderní provoz. Potom je dobré odebírat časopis Moderní včelař, kde jsou informace o nových technologiích i pro začátečníky a informace o akcích. Výborné pro začínající jsou kurzy a letní školy pro začátečníky, kde se vše dozvíte a vyzkoušíte přímo na včelnici a ve včelách. Začínat je nejvhodnější na jaře a nejméně se 3 včelstvy. Zvolit perspektivní úlový systém (dnes již nástavkový).


Dotaz:

Švagr si postavil úly asi 10m od oken ložnic v domku mojí matky. Úly sice stojí na pozemku sestry, tj. manželky včelaře, ale matka i já se bojíme větrat, aby se nám včely nedostaly do domku, protože švagr je začátečník a často se mu stává, že mu celý roj uletí a uhnízdí se v těsné blízkosti domku. Ráda bych se dozvěděla, zda jsou nějaká kritéria, popřípadě povolení na umístění úlů, jelikož nám bylo řečeno, že na svém pozemku si mohou dělat co chtějí, aniž by potřebovali náš souhlas, což se mi zdá vůči starší nemocné ženě bezohledné a při nynějším počasí si nedokážu představit, že se okna neotevřou. Prosím, poraďte mi, jak tuto situaci vyřešit, popřípadě kam se obrátit, aby matka nebyla v neustálém strachu, že bude mít včely v domku a já, i když tam jezdím třikrát týdně, taky neměla strach, že se stane něco dětem nebo vnučce.
Předem děkuji za radu a hodně úspěchů rozumným včelařům.

Odpověď:

Speciální vyhláška, která by určovala vzdálenost úlů se včelami od další parcely (domů, cest apod.) není.
Vzniklé spory mezi sousedy ohledně obtěžování včelami řeší občanský zákoník, kde se uvádí, že majitel zvířat (není přímo uvedeno včel) nesmí obtěžovat činnost souseda a soused zase nesmí omezovat chovatele zvířat (včel) v normálním chovu. Pokud se věc dostane až k soudu (nejdříve toto řeší Obecní úřady), záleží na znaleckých posudcích z oboru včelařství.
Je dobré vše nejdříve řešit vzájemnou domluvou,kdy chovatel včel dodržuje určitý odstup včelstev od domu (cca 10 metrů), výletové otvory (tzv. česna) jsou nasměrovány od domu, před česny jsou bariery (plot, živý plot) tak, aby včely byly nuceny letět hned nahoru. Dále by měl včelař chovat včelstva mírná, nebodavá atd. (úly prohlížet, když nemá soused návštěvu atd.). Jak naznačuji, vše je v lidech - včely za to nemohou.
K rojení: nyní je po sezóně a roje již nehrozí. Žádná včela bez důvodu nebodne (pokud včelař nechová velice agresívní včelstva). Musíte se dívat na to, že užitek ze včel má i Vaše zahrádka a stromy v okolí. Ten med, který získá Váš soused je minimum z celkového užitku včel.


Typ dotazu: nemoci

Pokročilý - 68 let – včelaří 43 let - 168 m n.m. - nástavkové úly

Dotaz:

Včelařím se 24 včelstvy, u jednoho se objevilo zvápenatění plodu. Nikdy jsme tuto nemoc u včelstev neměl. Ing. Haragsim v publikaci v roce 1968 uvádí, že v zahraničí existuje lék Fesial-form ve 4% roztoku. Zajímá mě jakým způsobem se to dá v dnešní době léčit.

Odpověď:

Zvápenatění plodu způsobuje parazitická plíseň Ascosphera apis. Její vlákna tzv. hyfy obalí celou kuklu a prorostou její tělem až plodovou buňku úplně vyplní. To jsou pak ty typické válečky bílé až černé barvy podle zralosti plísně. Předcházet tomuto onemocnění lze dobrou hygienou včelího díla a také chovem včel s dobrým hygienickým chováním. U nás je nejlepší kmen Vigor pana Ing. Čermáka z Petrušova, který včely i na tento znak také šlechtí.

Co dělat teď: Všechen infekční materiál ze dna úlu spálit, včelstvo rozebrat, napadený plod odebrat a spálit, nástavky a dno vypálit plamenem. Nic jiného nemá moc cenu. Já osobně bych včelstvo pokud jej jinak silné s stojíte o něj přemetl na mezistěny se současným zakrmením do vydezinfikovaných nástavků a tento krok spojil s výměnou matky. Skoro vždy matku pokud je např. ve vyjídací klícce přijmou. Nemají totiž plod a tudíž jim nic jiného nezbývá. Přemetení na mezistěny s výměnou matky je ta nejlepší ozdravná metoda, jinak samozřejmě zůstává otázka jestli nezlikvidovat raději celé včelstvo. Zvážil bych podle rozsahu nákazy.

Dodatek odpovědi:

Jo ještě jsem zapomněl. Pokud nákaza není nijak rozsáhlá a je postiženo pouze pár plodových buněk je vhodně včelstvo ošetřit kyselinou mravenčí, která má účinek proti této plísni. Můžete použít Formidol. Ale nahoru na rámky v posledním nástavku a překrýt pod víkem strůpkovou fólií. Je dobré desku podložit dvěma centimetrovými špalíčky tak aby otvory nebyly zakryty a směřovaly pokud možno do uliček. Po dvou dnech odstranit regulační obal a za další dva dny celou desku. Po týdnu doporučuji léčbu zopakovat. Působí samozřejmě i proti roztoči Varroa destructor.


Typ dotazu: úly

Začátečník – 25 let – včelaří 3 roky – Langstroth

Dotaz:

Chtěl bych se zeptat na materiál vodovzdorná překližka. Je možné tuto překližku využít na výrobu nástavků? Mám možnost levně překližku nakoupit a protože hodlám rozšířit chov asi o 30 včelstev tak klasický úl by přišel hodně draho. Díky za radu.

Odpověď:

Nemám zkušenost, kolega Čermák má již v provozu několik let nástavky ze sololitu impregnovaného ferměží nebo parafínem a fungují dobře, takže u té překližky asi taky nebude problém. Možná bude chtít ohlídat řezné plochy proti vlhkosti, jinak by to mělo být bez problémů.