Zachraňme včely a zemědělce

Na sklonku loňského roku zahájila aliance neziskových občanských sdružení (nyní už přes 100), ale také vědeckých institucí, zemědělských a včelařských spolků a dalších subjektů z Evropské unie podpisovou akci „Zachraňme včely a včelaře! Za zemědělství šetrné vůči včelám a zdravému životnímu prostředí“. Detaily naleznete přímo na webu:


www.savebeesandfarmers.eu


Pokud se sejde dostatečný počet podpisů, bude Evropská komise povinna dle svých směrnic na petici reagovat.

Hlavní cíle petice jsou: omezit do roku 2030 používání syntetických pesticidů v zemědělství EU o 80 %, a to počínaje nejnebezpečnějšími látkami, abychom se do roku 2035 zcela zbavili syntetických pesticidů; obnovit přírodní ekosystémy v zemědělských oblastech, aby se zemědělství stalo zdrojem obnovy biologické rozmanitosti; reformovat zemědělství upřednostňováním drobného, rozmanitého a udržitelného zemědělství podporou rychlého rozšiřování agroekologických a ekologických postupů a umožněním nezávislého odborného vzdělávání za účasti zemědělců a výzkumu v oblasti pesticidů a zemědělství bez geneticky modifikovaných organismů.

Petice s doprovodnými materiály včetně přihlášky ke sponzorskému daru a podpisovými formuláři buď v elektronické podobě, anebo připravených k tisku v překladu do českého a slovenského jazyka a k fyzickému odeslání na adresu ECI Save Bees and Farmers, Schwanthaler Straße 81, 80336 München, Německo jsou na webu www.savebeesandfarmers.eu.

PSNV má status národního partnera, proto na adresu PSNV-CZ, z.s., Hlavní 99, 753 56 Opatovice lze rovněž zasílat vytištěné a podepsané petice.

Členové Slovenského svazu včelařů mohou petici odeslat také prostřednictvím sekretariátu tohoto spolku (Svrčia 14, 842 08 Bratislava), který je národním partnerem iniciativy. Logo ve slovenštině (nikoli v českém jazyce) je jedno z dvaceti tří, které si lze na stránkách akce stáhnout. POZOR! Slovenští včelaři mohou kromě online petice také podepisovat petiční archy, ale musí podepisovat SK petiční arch (ne CZ), jinak by byl hlas neplatný (kvůli odlišným náležitostem v archu) - stáhnout jde také níže.

Sběr podpisů pod petici ve všech formách bude ukončen 30. března 2021 (původně měla být petice ukončena 30. září 2020, ale z důvodu epidemie COVID byl prodloužen a stále probíhá).

POZOR, vyplnění zde uvedeného elektronického formuláře sestává ze dvou kroků. V prvním kroku jde jen o zapojení se do tohoto hnutí. Nutný je až druhý krok, kterým teprve připojíte svůj hlas k iniciativě. První krok můžete přeskočit kliknutím na text "Skip and go directly to signing the initiative in step 2!" pod formulářem.

 

Ke stažení:

Petiční arch CZ
Oficiální prospekt CZ

Logo CZ

Petiční arch SK
Oficiální prospekt EN
Oficiální prospekt DE