VII. Jarní seminář nástavkového včelaření

Z Nepomuku tentokrát online

Abyste mohli plně využívat služeb a funkčnosti webu PSNV.CZ, včetně registrací na akce, je zapotřebí si nejprve na tomto webu vytvořit účet.

Pokud zde již účet máte, přihlaste se, pokud ne, účet si založte.

Export do kalendáře
Termín akce: 27. 03. 2021 9:00 - 16:00
Lektor: Ing. Texl Petr
Organizátor: PSNV z.s. ·
Místo konání: online, online

Popis akce:

Celodenní seminář plný zajímavých včelařských přednášek

Program:

Úvodem

Spoluorganizátorem akce, vedle PSNV, je také ZO ČSV Nepomuk. Od vzniku tohoto semináře byla ZO ČSV Nepomuk vždy spolupořadatelem a zajišťovala část programu. Ne jinak je tomu i letos, byť se akce přesunula do online prostředí. Letos zajišťuje dopolední program ZO ČSV Nepomuk a odpolední program PSNV.

 

Program

Přemetení včelstva na mezistěny (9:00 – 11:00)
Mgr. Marian Solčanský
Přemetení včelstva na mezistěny je velmi diskutovanou včelařskou metodou, která má mnoho obměn, příznivců, ale i odpůrců. Prezentace uvede malou rekapitulaci faktů, které o metodě zmáme, a objektivně vyčíslí všechny její klady i zápory doplněné o vlastní zkušenosti autora přednášky.

GURUNGOVÉ – Za lovci medu pod Anapurnou (11:00 – 12:00)
Mgr. Ladislav Židoň
Ve spojení s Nepálem si každý automaticky vybaví hory, Himálaje, Everest. Pro včelaře však tato země nabízí také nevšední zážitky s horskými lovci medu, včelou skalní (Apis laboriosa) – největším druhem včely na zemi, a halucinogenním medem z rododendronů. Tuto včelařskou expedici uskutečnili v roce 2019 ve tříčlenném složení: manželé Petra a Ladislav Židoňovi a Matt z Toronta.

Boj s roztoči začínáme prohrávat A co dál? (13:00 – 15:00)
MVDr. Zdeněk Klíma
Jsme svědky hromadných a plošných úhynů včelstev s častější frekvencí. Nastává čas přehodnotit náš přístup k výběru a šlechtění včelstev? Vede tudy cesta k udržitelnému včelařství? Mnoho těchto otázek se pokusí objasnit včelař a předseda Mendelovy společnosti pro včelařský výzkum, bývalý předseda PSNV-CZ, v současnosti praktický veterinář na malém městě, žijící na samotě v Bílých Karpatech.

Objev nové struktury na včelím žihadle (15:00 – 16:00)
Prof. RNDr. Dalibor Kodrík, CSc.; Doc. RNDr. František Weyda, CSc.
Doc. RNDr. František Weyda, CSc. Objev nové struktury na včelím žihadle - morfologie a ultrastruktura. Přednášející uvede tento objev v kontextu výzkumů včely medonosné i vědeckého bádání obecně a zaměří se na stavbu této nové struktury.

Prof. RNDr. Dalibor Kodrík, CSc. Objev nové struktury na včelím žihadle - úvahy o její možné funkci. Přednášející představí možné funkce této struktury v mechanismu bodnutí včelím žihadlem, a její úlohu v ovlivnění biochemických reakcí probíhajících v místě vpichu. Zmíní se také o výzkumech včely medonosné na Entomologickém ústavu AV ČR (Biologické centrum) a na Přírodovědecké fakultě JU v Českých Budějovicích.

Popis fotek (viz níže): Nepomuk 2019, Marian Solčanský, Ladislav Židoň, Gurungové, Zdeněk Klíma, František Weyda, Petr Texl a Jan Turč v Nepomuku 2019

 

Poznámka organizátora:

  • Kapacita posluchačů je omezená.
  • Akce proběhne na platformě ZOOM. Registrovaní s předstihem obdrží emailem instrukce týkající se technikálií.
  • Registrovaní s uhrazeným vstupným obdrží emailem s předstihem před akcí odkaz, kterým se připojí na akci.
  • Spuštění přednášky a otestování spojení bude možné během hodiny před začátkem akce.
  • Prezentace pri on-line přednáškach nemusejí byt používány a ani později poskytovány z důvodu prevence porušení autorských práv.

Abyste mohli plně využívat služeb a funkčnosti webu PSNV.CZ, včetně registrací na akce, je zapotřebí si nejprve na tomto webu vytvořit účet.

Pokud zde již účet máte, přihlaste se, pokud ne, účet si založte.