LŠNV 2021 - Po stopách brtnictví

aneb jak si vyrobit brť a včelařit v ní

Abyste mohli plně využívat služeb a funkčnosti webu PSNV.CZ, včetně registrací na akce, je zapotřebí si nejprve na tomto webu vytvořit účet.

Pokud zde již účet máte, přihlaste se, pokud ne, účet si založte.

Export do kalendáře
Začátek akce: 30. 07. 2021 10:00
Konec akce: 01. 08. 2021 15:00
Lektoři: Ing. Texl Petr , Pazura Andrzej , Adamczewski Jacek , Motyka Milan
Organizátor: Ing. Texl Petr
Místo konání: Horní Hrad, Horní Hrad 1, 363 01 Krásný Les, Česko
(GPS: 50.3461399,13.0175849)

Popis akce:

Účastníci se praktickou formou naučí vytvářet brť pod vedením zkušených lektorů – brtníků – lesníků z Polska, kteří prošli vyškolením v národním parku Šulgan-Taš v kraji Baškirie na Urale, kde se touto tradiční formou včelaří.

Program:

Během třídenního kurzu pod vedením polských lektorů budete za pomocí motorové pily (tu si přivezete) a brtnického nářadí (bude na místě) tvořit klasickou brť z kulatiny, kterou každý účastník dostane na místě (dřevo je v ceně kurzu). Slabším povahám pomohou lektoři a lesník, včelař a fotograf Milan Motyka, který bude zároveň tlumočit z polštiny. Polští lektoři Andrzej Pazura a Jacek Adamczewski se učili brtničení v Baškirii na Urale a nyní úspěšně včelaří v brtích ve středním Polsku v polesí Spala. Vedli již mnoho kurzů nejen v Polsku, ale i České republice a Německu. Tito lektoři vedli úspěšný kurz brtnictví v Dolní Lomné, který pořádala PSNV v roce 2018.

Součástí kurzu budou přednášky o historii brtnictví, o současné obnově brtnictví a biologii včelstva v brti. Polští lektoři předvedou také lezecké praktiky na strom k brti, které se používají dodnes v Baškirii. Fotograf, včelař a lesník Milan Motyka slíbil přednášku na téma „Jak fotografovat včely (hmyz)“.

Pracovat budeme na hlavním nádvoří hradu. Hradní pán Pavel Palacký je nadšený touto akcí a vyjde nám  vstříc tím, že nedaleko hradu nám umožní vybrat vhodný strom, kde můžeme vytvořit brť v živém stromě ve výšce cca 4 m.

V sobotu bude na Horním hradě souběžně probíhat akce Chvála medu, kdy můžeme být v kontaktu s návštěvníky akce, můžeme se zúčastnit odborných včelařských přednášek, případně pokračovat na své vlastní brti pod dohledem lektorů.

Podrobný program bude zveřejněn a zaslán přihlášeným cca měsíc před akcí.  

Další informace:

  • Max. počet účastníků: 20
  • Parkovat lze cca 100 m pod hradem.
  • Ubytování je možné přímo na hradě ve dvou nově zrekonstruovaných komnatách o 13 a 14 lůžkách. Cena 250 Kč / lůžko / noc + 80 Kč jednorázové lůžkoviny
  • Stravování: snídaně formou švédského stolu á 100 Kč / os.; oběd či večeře (hotovka nebo něco z grilu) 170 Kč / os.
  • Účastníci kurzu obdrží brožuru Po stopách brtnictví a po ukončení kurzu dostanou certifikát o absolvování kurzu.

Abyste mohli plně využívat služeb a funkčnosti webu PSNV.CZ, včetně registrací na akce, je zapotřebí si nejprve na tomto webu vytvořit účet.

Pokud zde již účet máte, přihlaste se, pokud ne, účet si založte.