LŠNV 2021 - Po stopách brtnictví

aneb jak si vyrobit brť a včelařit v ní
Export do kalendáře
Začátek akce: 30. 07. 2021 10:00
Konec akce: 01. 08. 2021 15:00
Lektoři: Ing. Texl Petr , Pazura Andrzej , Adamczewski Jacek , Motyka Milan
Organizátor: Ing. Texl Petr
Místo konání: Horní Hrad, Horní Hrad 1, 363 01 Krásný Les, Česko
(GPS: 50.3461399,13.0175849)

Popis akce:

Účastníci se praktickou formou naučí vytvářet brť pod vedením zkušených lektorů – brtníků – lesníků z Polska, kteří prošli vyškolením v národním parku Šulgan-Taš v kraji Baškirie na Urale, kde se touto tradiční formou včelaří.

Program:

Během třídenního kurzu pod vedením polských lektorů budete za pomocí motorové pily (tu si přivezete) a brtnického nářadí (bude na místě) tvořit klasickou brť z kulatiny, kterou každý účastník dostane na místě (dřevo je v ceně kurzu). Slabším povahám pomohou lektoři a lesník, včelař a fotograf Milan Motyka, který bude zároveň tlumočit z polštiny. Polští lektoři Andrzej Pazura a Jacek Adamczewski se učili brtničení v Baškirii na Urale a nyní úspěšně včelaří v brtích ve středním Polsku v polesí Spala. Vedli již mnoho kurzů nejen v Polsku, ale i České republice a Německu. Tito lektoři vedli úspěšný kurz brtnictví v Dolní Lomné, který pořádala PSNV v roce 2018.

Součástí kurzu budou přednášky o historii brtnictví, o současné obnově brtnictví a biologii včelstva v brti. Polští lektoři předvedou také lezecké praktiky na strom k brti, které se používají dodnes v Baškirii. Fotograf, včelař a lesník Milan Motyka slíbil přednášku na téma „Jak fotografovat včely (hmyz)“.

Pracovat budeme na hlavním nádvoří hradu. Hradní pán Pavel Palacký je nadšený touto akcí a vyjde nám  vstříc tím, že nedaleko hradu nám umožní vybrat vhodný strom, kde můžeme vytvořit brť v živém stromě ve výšce cca 4 m.

V sobotu bude na Horním hradě souběžně probíhat akce Chvála medu, kdy můžeme být v kontaktu s návštěvníky akce, můžeme se zúčastnit odborných včelařských přednášek, případně pokračovat na své vlastní brti pod dohledem lektorů.

Podrobný program bude zveřejněn a zaslán přihlášeným cca měsíc před akcí.  

Další informace:

  • Max. počet účastníků: 20
  • Parkovat lze cca 100 m pod hradem.
  • Ubytování je možné přímo na hradě ve dvou nově zrekonstruovaných komnatách o 13 a 14 lůžkách. Cena 250 Kč / lůžko / noc + 80 Kč jednorázové lůžkoviny
  • Stravování: snídaně formou švédského stolu á 100 Kč / os.; oběd či večeře (hotovka nebo něco z grilu) 170 Kč / os.
  • Účastníci kurzu obdrží brožuru Po stopách brtnictví a po ukončení kurzu dostanou certifikát o absolvování kurzu.

Abyste mohli plně využívat služeb a funkčnosti webu PSNV.CZ, včetně registrací na akce, je zapotřebí si nejprve na tomto webu vytvořit účet.

Pokud zde již účet máte, přihlaste se, pokud ne, účet si založte.