Med roku 2022 - konference

Konference na téma „Včelí pastva“ při akci Národní výstava medu v Brně

Abyste mohli plně využívat služeb a funkčnosti webu PSNV.CZ, včetně registrací na akce, je zapotřebí si nejprve na tomto webu vytvořit účet.

Pokud zde již účet máte, přihlaste se, pokud ne, účet si založte.

Export do kalendáře
Termín akce: 08. 10. 2022 9:30 - 16:00
Lektor: Ing. Texl Petr
Organizátor: PSNV z.s. ·
Místo konání: Stará radnice, Brno, Radnická 8, 602 00 Brno-střed, Česko
(GPS: 49.1931196,16.6087052)

Popis akce:

Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, z. s. pořádá konferenci na téma „Včelí pastva“ jako doplňující vzdělávací akci již VIII. ročníku akce Med roku (8. – 9. října 2022) - viz detaily k výstavě ZDE.

Program:

Konference na téma „Včelí pastva“ při akci Národní výstava medu v Brně - 8. 10. 2022

Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, z. s. pořádá konferenci na téma „Včelí pastva“ jako doplňující vzdělávací akci již VIII. ročníku akce Med roku (8. – 9. října 2022) - viz detaily k výstavě ZDE.

Program:
9:30 - 10:00 - prezentace
10:05 - 13:00 - Ing. Kateřina Smékalová, Ph.D. - Včelí pastva na míruAnotace přednášky viz níže
13:00 - 14:00 - přestávka na oběd – prohlídka výstavy
14:00 - 15:00 - Karel OstárekZahrada pro včelyJak by měl včelař vést svoji zahradu aby byla přátelská pro všechny opylovače. Jake rostliny vysazovat, jak se o ně starat. Jakých rostlin se vyvarovat.
15:00 - 15:45 - Bc. Michal PočuchÚskalí medovicové snůškyZhodnocení výnosu medovice za poslední dva roky.
15:45 - 16:00 - Vyhlášení výsledků soutěže Med roku 2022, závěr

Anotace přednášky Včelí pastva na míru
Výběr a správné hodnocení včelařského stanoviště vychází ze znalosti aktuální nabídky včelí pastvy na stanovišti. V úvodu přednášky budou shrnuty základní pojmy a bude představeno členění české kulturní krajiny z pohledu jejího využití jako včelí pastvy. Na konkrétních příkladech bude vysvětleno, jak včelí pastvu ve svém okolí hodnotit a také, co může včelař, ale i kdokoliv jiný, udělat pro její zlepšení. Velké věci se skládají z mnoha maličkostí a i kousek méně často sečeného a tím pádem kvetoucího trávníku, osázené či oseté meze, remízky a podobné drobnosti jsou je nejen včelám, ale hmyzu obecně ku prospěchu...

Ing. Kateřina Smékalová, Ph.D.
Je absolventkou Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, Zahradnické fakulty v Lednici. Od r. 2004 pracuje na Olomouckém oddělení Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., kde se věnuje především genetickým zdrojům léčivých, aromatických a kořeninových rostlin (LAKR). Její cesta ke včelám vedla přes čmeláky, protože od r. 2015 se podílela na řešení výzkumného projektu TH01030748 - Podpora čmeláků v krajině. V rámci tohoto projektu se věnovala čmeláčí pastvě a její zájem o toto téma přerostl až k dálkovému studiu na Středním odborném učilišti včelařském - Včelařském vzdělávacím centru, o. p. s. v Nasavrkách, které v r. 2018 ukončila výučním listem v oboru Včelař. Sama sice aktivně nevčelaří, ale včely medonosné, čmeláky zemní a samotářské včely rodu Osmia na pracovišti používá k opylování různých druhů LAKR a zelenin v podmínkách technické izolace. Včelí pastvě, resp. potravním zdrojům různých druhů hmyzích opylovatelů a problematice opylování obecně, se v roli mentora věnovala i ve výzkumném projektu TJ02000287 - Využití různých druhů opylovatelů v semenářství vybraných plodin. Je spoluautorkou tří certifikovaných metodik, věnovaných hmyzím opylovatelům a jejich využití při opylování: Podpora čmeláků pro malopěstitele a zahrádkáře (2018), Hodnocení potravních preferencí u hmyzích opylovatelů (2019) a Výběr vhodných opylovatelů minoritních plodin pro semenářskou praxi (2020).

Karel Ostárek
Především velký milovník květin, přes 20 let měl zahradnictví. Jeho dnešní včelnice je malá botanická zahrada – pastva pro včely a nejen pro ně. Je na ní více než 130 druhů rostlin, které obohacují jídelníček včel od jara až do prvních mrazíků.

Místo konání: Brno - Stará radnice, Radnická 8, Brno-střed, 60200

  • Národní výstava medu - Křišťálový sál a Galerie, 1. patro
  • Odborná konference - Ernův sál, 2. patro

Co získáte:
Kromě nabylých poznatků, účastníci obdrží také psací potřeby (tužku, blok) a vodu pro občerstvení.

POZOR - Vstupné pro soutěžící v soutěži Med roku je ZDARMA - prosíme, zaregistrujte se na konferenci, ale platební výzvu ignorujte, děkujeme.

Kapacita sálu je omezená - neváhejte s přihláškou.

Úhrada vstupného i nárok na slevu účastníků soutěže bude kontrolován při prezentaci.

Abyste mohli plně využívat služeb a funkčnosti webu PSNV.CZ, včetně registrací na akce, je zapotřebí si nejprve na tomto webu vytvořit účet.

Pokud zde již účet máte, přihlaste se, pokud ne, účet si založte.