VII. Jarní seminář nástavkového včelaření

Z Nepomuku tentokrát online
Export do kalendáře
Termín akce: 27. 03. 2021 9:00 - 16:00
Lektor: Ing. Texl Petr
Organizátor: PSNV z.s. ·
Místo konání: online, online

Popis akce:

Celodenní seminář plný zajímavých včelařských přednášek

Program:

Úvodem

Spoluorganizátorem akce, vedle PSNV, je také ZO ČSV Nepomuk. Od vzniku tohoto semináře byla ZO ČSV Nepomuk vždy spolupořadatelem a zajišťovala část programu. Ne jinak je tomu i letos, byť se akce přesunula do online prostředí. Letos zajišťuje dopolední program ZO ČSV Nepomuk a odpolední program PSNV.

 

Program

Přemetení včelstva na mezistěny (9:00 – 11:00)
Mgr. Marian Solčanský
Přemetení včelstva na mezistěny je velmi diskutovanou včelařskou metodou, která má mnoho obměn, příznivců, ale i odpůrců. Prezentace uvede malou rekapitulaci faktů, které o metodě zmáme, a objektivně vyčíslí všechny její klady i zápory doplněné o vlastní zkušenosti autora přednášky.

GURUNGOVÉ – Za lovci medu pod Anapurnou (11:00 – 12:00)
Mgr. Ladislav Židoň
Ve spojení s Nepálem si každý automaticky vybaví hory, Himálaje, Everest. Pro včelaře však tato země nabízí také nevšední zážitky s horskými lovci medu, včelou skalní (Apis laboriosa) – největším druhem včely na zemi, a halucinogenním medem z rododendronů. Tuto včelařskou expedici uskutečnili v roce 2019 ve tříčlenném složení: manželé Petra a Ladislav Židoňovi a Matt z Toronta.

Boj s roztoči začínáme prohrávat A co dál? (13:00 – 15:00)
MVDr. Zdeněk Klíma
Jsme svědky hromadných a plošných úhynů včelstev s častější frekvencí. Nastává čas přehodnotit náš přístup k výběru a šlechtění včelstev? Vede tudy cesta k udržitelnému včelařství? Mnoho těchto otázek se pokusí objasnit včelař a předseda Mendelovy společnosti pro včelařský výzkum, bývalý předseda PSNV-CZ, v současnosti praktický veterinář na malém městě, žijící na samotě v Bílých Karpatech.

Objev nové struktury na včelím žihadle (15:00 – 16:00)
Prof. RNDr. Dalibor Kodrík, CSc.; Doc. RNDr. František Weyda, CSc.
Doc. RNDr. František Weyda, CSc. Objev nové struktury na včelím žihadle - morfologie a ultrastruktura. Přednášející uvede tento objev v kontextu výzkumů včely medonosné i vědeckého bádání obecně a zaměří se na stavbu této nové struktury.

Prof. RNDr. Dalibor Kodrík, CSc. Objev nové struktury na včelím žihadle - úvahy o její možné funkci. Přednášející představí možné funkce této struktury v mechanismu bodnutí včelím žihadlem, a její úlohu v ovlivnění biochemických reakcí probíhajících v místě vpichu. Zmíní se také o výzkumech včely medonosné na Entomologickém ústavu AV ČR (Biologické centrum) a na Přírodovědecké fakultě JU v Českých Budějovicích.

Popis fotek (viz níže): Nepomuk 2019, Marian Solčanský, Ladislav Židoň, Gurungové, Zdeněk Klíma, František Weyda, Petr Texl a Jan Turč v Nepomuku 2019

 

Poznámka organizátora:

  • Kapacita posluchačů je omezená.
  • Akce proběhne na platformě ZOOM. Registrovaní s předstihem obdrží emailem instrukce týkající se technikálií.
  • Registrovaní s uhrazeným vstupným obdrží emailem s předstihem před akcí odkaz, kterým se připojí na akci.
  • Spuštění přednášky a otestování spojení bude možné během hodiny před začátkem akce.
  • Prezentace pri on-line přednáškach nemusejí byt používány a ani později poskytovány z důvodu prevence porušení autorských práv.

Abyste mohli plně využívat služeb a funkčnosti webu PSNV.CZ, včetně registrací na akce, je zapotřebí si nejprve na tomto webu vytvořit účet.

Pokud zde již účet máte, přihlaste se, pokud ne, účet si založte.