Stránky jsou ve výstavbě. Některé informace nemusí být zcela aktuální. Pokud narazíte na problém, prosím, napište nám na pis-chyby@psnv.cz. Omlouváme se za komplikace.

Zemřela paní RNDr. Tatiana Čermáková

* 31. 5. 1956, † 27. 8. 2021

Každý, kdo se v oboru včelařství pohybuje, se s pracemi či přednáškami paní doktorky Tatiany Čermákové musel setkat. Téměř 40 let pracovala jako výzkumný a vývojový pracovník Ústavu včelárstva v Liptovskom Hrádku. V letech 2014-2018 tento ústav vedla. Ve svých pracech se mimo jiné věnovala škodlivosti neonikotinoidů, kvalitě včelích produktů a jejich prospěšnému vlivu na lidský organismus. Ministerstvo zemědělství SR schválilo udělení Ceny ministra – zlatá medaile za celoživotní dílo. Toto ocenění si však již nepřebere.

Čest její památce.

Med roku 2021 - výstava medu

Stará radnice, Brno
Národní výstava medu v Brně
2. 10. 2021 | 9:00

Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, z. s. pořádá 2.–3. 10. 2021 již sedmý ročník akce Med roku. Soutěž proběhne při akci Národní výstava medu v Brně s konferencí na téma...

Novinky

e-Věstník 2021 č.9

11. 8. 2021 | 2:08

e-Věstník 2021 č.8

19. 7. 2021 | 22:07

Med roku 2021

Letos pořádáme už VII. ročník soutěže Med roku při akci Národní výstava medu v Brně s konferencí na téma "Včelí pastva" ve dnech 2. až 3. 10. 2021.

Neváhejte si zaregistrovat vzorky svých medů do této prestižní soutěže. Přece jen, nejlepší Med roku ČR může být jen jeden, třeba to bude právě ten Váš smiley

Kudy se bude ubírat české včelařství...

Tisková zpráva – 23. dubna 2021

Kudy se bude ubírat české včelařství v příštích letech?

Na čtvrtek 15. dubna 2021 vedení Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ, z. s. (dále jen PSNV–CZ) pozvalo k jednacímu stolu široké spektrum institucí a spolků, které mají co dočinění se včelami a včelařením. Sešli se zástupci nejen včelařských spolků, ale také vzdělávacích institucí a akademické půdy. Nechyběl ani zástupce Výzkumného ústavu včelařského, s. r. o. Na programu jednání byl jediný dokument: Strategický plán podpory Společné zemědělské politiky na období 2021–2027....

Vášně a emoce kolem MKZ 2021

Většina pozorných a zodpovědných včelařů určitě již dávno zaznamenala, že Metodika kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace pro rok 2021 doznala určitých změn.

Protože se kolem nich šíří spousta domněnek a informací na úrovni fake news, rozhodli jsme se vydat k těmto změnám vyjádření, které si můžete přečíst níže. Je sice trochu delší a nad rámec předmětných změn, ale pro pochopení dění v oboru nutné.

Návštěvní kniha - Med roku 2020

Nahlédněte do skenu listů návštěvní knihy z akce Med roku 2020 - výstava medu, stojí to za to smiley

Kniha má 19 listů a není v ní nouze ani o kresby, nebo vzkazy návštěvníků z Koreje, Holandska, či jiných zemí.

Děkujeme všem návštěvníkům za milé vzkazy a povzbuzení. Budeme se snažit pokračovat v již zaběhlé tradici a doufáme, že další ročník této krásné akce bude ještě úspěšnější.

VČELÍ HLADOVĚNÍ

Dovolujeme si Vás upozornit na pořad, který dne 25. října 2020 odvysílala Česká televize v rámci cyklu Nedej se. Hovoří se v něm o jednom z velkých problémů, se kterým se naše včelařství potýká – nedostatečná úživnost a pestrost krajiny pro hmyz obecně, tedy nejen pro včely. A to nejen z pohledu včelařů, ale i zemědělce. Toto téma má mnohem větší přesah – netýká se pouze hmyzu, ale nás všech. I my jsme součástí krajiny, ve které žijeme...

Nedej se - včelí hladovění

Síť úlových vah

V minulosti v PSNV vznikl projekt Síť úlových vah. Jedná se o několik úlových vah rozmístěných po ČR. Data z úlových vah zpracovává v reálném čase.

 Grafy úlových vah ukazují změny měřených parametrů za poslední měsíc.

Graf síťové váhy

Zachraňme včely i farmáře
DVD